TRT içinde NATO gerilimi

Daha önce sekiz çalışanı gözaltına alınan TRT'de, polis köpekleri eşliğinde çalışanların dolapları dahil her yer aranacak. Kurum elemanları tepkili.

İSTANBUL - NATO zirvesinde basın akreditasyon merkezi olarak kullanılacak TRT'nin Elmadağ'daki binasında güvenlik önlemleri çalışanları canından bezdirecek noktaya geldi. Daha önce sekiz çalışanı zirve öncesi güvenlik soruşturması sonunda gözaltına alınan Elmadağ'daki TRT İstanbul Radyosu bugün polis köpekleri eşliğinde çalışanların dolapları dahil her yer aranacak.
NATO zirvesi boyunca basın akreditayon merkezi olarak kullanılacak TRT binasında bu nedenle sınırlı sayıda çalışanın girmesine izin verilecek. Basın-Yayın Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) Genel Sekreteri Osman Köse, dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen bir uygulamaya imza atıldığını belirterek, "Polis mesai saati bitiminde çalışanların özel dolaplarının aranmasını teklif etti. Neyse ki bu kabul edilmedi. Şimdi patlayıcıya karşı polis köpekleri eşliğinde arama yapılacak. Zirve boyunca da kurumda polis bulunacak. Belirlenmiş personel dışında kuruma giriş olmayacak. Sadece radyo yayınında 120 kişi görevli, ancak 47 kişi belirlendi ve bunlar alınacak" dedi.
Bir çalışan sürgünde
TRT'de çalışan ve sendika işyeri temsilcisi de olan Mehmet Demir ise perşembe günü Ankara'dan gelen emirle Erzurum'a geçici görevle gönderildi. Demir daha önce gözaltına alınan sekiz kişiden biriydi. TRT'de perşembe günü 14.00-16.00 arasında yapılan ve çalışanların durumunun değerlendirildiği toplantının ardından saat 17.00'ye doğru Ankara'dan gelen faksla Demir'e 'Erzurum'da 30 günlüğüne görevlendirdirildiği ve ertesi gün (cuma) otobüs yolculuğuyla görev yerinde olması gerektiği' bildirildi. Altı yıldır TRT'de çalışan ve akreditasyon gerektiren pek çok toplantıyı haberci olarak izleyen Demir'in bu görev değişikliği 'sürgün' olarak değerlendirildi.
TRT binası, bugünden başlayarak NATO zirvesinin sona ereceği 30 Haziran'a kadar Emniyet güçlerinin kontrolüne geçecek. 26-27-28-29 Haziran'da ise personel sayısı azaltılarak, yayın az kişiyle sürdürülecek. Haber-Sen Genel Başkanı Kemal Keleş uygulamaya tepki gösterdi: "Soruyoruz, dünyanın hangi ülkesinde bay Bush ve arkadaşları oraya gidiyor diye ülkenin kamu yayıncılığı yapan kurumunun yayınları böylesine aksatılabilir?" dedi.