TRT, Kürtçe için ilk adımı attı

AB'den gelen uyarılar ve hümetin baskıları sonuç verdi. TRT Genel Müdürü Demiröz, geleneksel dil ve lehçelerde yayın yapılması konusunda prensip kararı aldıklarını açıkladı.

ANKARA - TRT, Avrupa Birliği'nin (AB) uyarıları ve hükümetin bastırması sonucu 'farklı dil ve lehçelerde' yayına 'prensip'te 'Evet' dedi. Ancak TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz, yayının başlayacağı zaman ile hangi dil ve lehçelerde yayın yapılacağını açıklamadı. Demiröz, TRT'nin altyapı çalışmaları yapacağını söyledi.
AB uyum yasaları çerçevesinde çıkarılan 'Türk vatandaşlarının günlük yaşamda geleneksel olarak kullandıkları farklı dil ve lehçelerde yayın' yönetmeliği nihayet hayata geçirilecek. Uzun zamandır TRT Kanunu'ndaki
"Yayın dili Türkçedir" ibaresini gerekçe göstererek 'farklı dil ve lehçelerde yayın'a sürekli mesafeli duran TRT Yönetim Kurulu dün toplandı.
Toplantının ardından, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte açıklama yapan Demiröz, 'farklı dil ve lehçelerde yayın' konusunda prensip kararı aldıklarını söyledi.
'Altkültür üstkimlik'
Demiröz'ün toplantının başlangıcında yaptığı 'Türklük' vurgusu dikkat çekti. Demiröz, her toplumdaki gibi, Türkiye'de de altkültürlere mensup vatandaşların bulunduğunu, bunların ülkenin en önemli zenginliği olduğunu kaydetti. Demiröz, şöyle konuştu:
"Farklı altkültürlere mensup yurttaşlar kendi kültürlerini koruyarak, üstkimlik olan 'Türklük'te buluştular ve bu kesimler Atatürk'ün önderliğinde Türk milletini oluşturdular. Üstkimlikte Türk olmaktan gurur duyan hepimizin ortak dili, resmi dilimiz Türkçedir. Bu ülkenin bütün insanları hoşgörü ortamı ve iç barışı geliştirmek, demokrasimizi güçlendirmek, milli birliğimizi korumak arzusundadır. Biz TRT olarak bu bilincin sahibiyiz. Ulus-devlete olan ödünsüz bağlılığımız çoğulcu demokrasinin engeli değildir. Hiçbir zamanda olmayacaktır."
TRT'nin farklı dil ve lehçelerde yayın çalışmalarının gerçekleşmesi için altyapı oluşturulması kararı alındığını açıklayan Demiröz, "Ayrıca Türkiye'deki bölgesel zenginliklerin tanıtılması için mevcut programlara ilave, farklı program kuşaklarının oluşturulmasına da karar verildi" diye konuştu.
'Zaman belli değil'
Toplantı sırasında sinirli tavırlarıyla dikkati çeken Demiröz, yayınların ne zaman başlayacağına ve hangi dillerde yayın yapılacağına yönelik sorulara net yanıt vermekten kaçındı. Demiröz, bundan sonra TRT'nin devletin ilgili kuruluşlarıyla çalışmalar yapacağını, ortak çalışmanın sonucunda açıklama yapılacağını söyledi. Yayınlar için kesin tarih vermenin mümkün olmadığını belirten Demiröz, "Şu anda prensip kararı
alınmıştır. Bu çalışmalar bir hafta içerisinde de, üç gün içinde de tamamlanabilir" şeklinde konuştu.
Demiröz, uygulama için hukuki problem olmadığını belirtirken, gazetecilerin
"Hukuki problem yoksa neden karar için beklenildi" yönündeki sorularını ise "Yönetim kurulu hukuki problem olmadığı sonucuna vardıktan sonra karar aldı" diye yanıtladı.