TRT Müzik'te yine sansür iddiası

TRT Müzik'te yine sansür iddiası
TRT Müzik'te yine sansür iddiası
Daha önce kadın sanatçılara görüntü sansürü yapıldığı ileri sürülen TRT Müzik kanalında straples kıyafet kriz çıkardı. İddiaya göre şarkıcı Nevra Günay Tosun iki kez giysi değiştirdi ve programa öyle devam edebildi

Cumhuriyet gazetesinden Fırat Kozok'un haberine göre, TRT Müzik kanalında yayınlanan "Radyo Günleri" adlı programa straples elbiseyle çıkan şarkıcı Nevra Günay Tosun'a dekolte sansürü yapıldı.

Radyo Günleri programının 27 Mart tarihli yayınında, solistler TRT İzmir Radyosu sanatçısı Nevra Günay Tosun, Alpaslan Karaibrahimoğlu ve TRT'nin emekli ses sanatçılarından Tijen Kaptanoğlu'nu konuk etti. Tosun'un üzerinde mavi straples (askısız, kolları açık ve etek boyu diz üstünde) bir giysi bulunuyordu. Ancak iddialara göre bu sırada Ankara 'dan rejiye bir telefon geldi ve Tosun'un bu kıyafetiyle programa devam etmemesi istendi. Bunun üzerine sunucu programın nostalji bölümünün anonsunu yaparak bant yayınına girdi.

İKİ ELBİSE DEĞİŞTİRDİ BEĞENDİREMEDİ

İddialara göre bant yayını devam ederken kırmızı bir kıyafet giyen, üzerine de bir şal alan Tosun'un bu kıyafeti de uygun bulunmadı. Tüm bu süreçte program Alpaslan Karaibrahimoğlu'nun söylediği şarkılar ve Tijen Kaptanoğlu sohbeti ile sürdü. Tosun, sonunda siyah tayt pantolon, uzun siyah bir bluz ve fular taktıktan sonra programa döndü.

Olayın çarpıcı tarafı ise Tosun'un yeni kıyafetlerinin Tijen Kaptanoğlu'nun kızı, davetli Ceren Başkan 'ınkilerle aynı olmasıydı. Tosun, programın sonuna kadar diğer şarkılarını bu kıyafetle okudu.


TRT'NİN AÇIKLAMASI


TRT yetkilileri ise yaptıkları açıklamada, "Bu durum sanatçının kendi tercihidir. Yayın sırasında çeşitli aksaklıklar çıkabilir" derken prrogram sunucusu Murat Can Canbay ise"kıyafetin kopçası kopmuştu" açıklamasını yaptı.


İLK DEĞİL

TRT Müzik ile ilgili olarak daha önce de benzer iddialar ortaya atılmıştı. Kanalda yayınlanan Müzik Haber adlı programda, Ajda Pekkan'ın Kıbrıs'ta verdiği konserle ilgili haberin görüntüleri buzlanarak sansürlenmişti. Konserinde, transparan ve kalçasına kadar uzanan derin yırtmaçlı kostümüyle dikkat çeken Ajda Pekkan'ın görüntülerinin, TRT Müzik ekranlarına çok farklı gelmişti. Ajda Pekkan'ın sahne üzerinde boydan çekilmiş ve derin yırtmacını ortaya koyan görüntüsü ve transparan olduğu için göğüs hatları belli olan elbisesine buzlama tekniği ile sansür uygulandığı ileri sürüldü. Aynı haber programda Ziynet Sali'nin hafif dekolteli kıyafetine de yine buzlama tekniği ile sansür uygulandığı ileri sürülmüştü. TRT yetkileri ise programın dış yapım olduğunu açıklayıp, buzlanmayı abartmışlar diye yorum yapmıştı. (Cumhuriyet)