TRT, yönetmen yardımcısı ve montajcıyı inşaattan buldu!

TRT, yönetmen yardımcısı ve montajcıyı inşaattan buldu!
TRT, yönetmen yardımcısı ve montajcıyı inşaattan buldu!
TRT, Genel Müdür İbrahim Şahin'in memleketi Amasya'dan bir inşaat şirketiyle yönetmen yardımcısı ve montajcı alımı için anlaşma yapmış

 

ANKARA - Amasyalı inşaat firması Yapal İnşaat Taahhüt Mobilya Sanayi Ticaret Limitet Şirketi, TRT’de yayıncı
oldu. TRT’nin yeni kurulan kanalı TRT Türk ile Yapal İnşaat Taahhüt Mobilya Sanayi Ticaret Limitet Şirketi arasında, başta yönetmen yardımcısı, montajcı olmak üzere 15 kişilik hizmet alım sözleşmesi imzalandığı ortaya çıktı.
Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, 1962 Amasya doğumlu İbrahim Şahin’in, TRT Genel Müdürü olmasıyla birlikte, kentle ilgili haberler de TRT haber bültenlerinde sıkça yer bulmaya başlamıştı. Son dönemde TRT’nin bazı ihaleleri de Amasyalı şirketlere verilmeye başladı. En son, Haber-Sen’in bilgi edinme başvurusu üzerine, TRT’nin yeni kurulan kanalı TRT Türk ile Yapal İnşaat Taahhüt Mobilya Sanayi Ticaret Limitet Şirketi arasında 15 kişilik hizmet alım sözleşmesi imzalandığı ortaya çıktı. Şirketin Amasya’da kurulan bir şirket olduğu belirtildi. TRT-Türk Kanal Koordinatör Vekili Muharrem Sevil, Haber-Sen’in bilgi edinme başvurusuna verdiği yanıtta, 13 Nisan 2009 tarihinde, TRT ile Yapal İnşaat şirketi arasında 15 kişilik, yönetmen yardımcısı, montajcı, altyazı operatörü, grafist olmak üzere, hizmet alım sözleşmesi imzalandığını bildirdi.Adam başı 3 bin 957 TLSevil’in verdiği bilgiye göre ayrıca, Yapal İnşaat TRT’ye kestiği faturada, kurumun, yönetmen yardımcısına, montajcıya ve grafiste kişi başı 3 bin 957 TL, bir altyazı operatörüne ise 2 bin 256 TL ücret ödediğini belirtti. Yapal İnşaat’taki hareketlilik, TRT ile sözleşme imzalanmadan önce başladı. Haber-Sen’in, Ticaret Sicil gazetesinin kayıtlarına dayanarak verdiği bilgilere göre, 6 Ağustos 2008 tarihinde, Yapal İnşaat’a Ahmet Demirel ortak oldu.
Demirel, 13 Ağustos 2008 tarihinde şirketin büyük ortaklığına getirildi. 11 Şubat 2009’a dek “Yapal İnşaat Gıda Temizlik Taahhüt Turizm Et Ürünleri İmalat Ticaret Limitet Şirketi” adıyla faaliyetlerini sürdüren şirket, bu tarihten sonra “Yapal İnşaat Taahhüt Mobilya Sanayi Ticaret Limitet Şirketi” adını aldı. 13 Şubat 2009’da da şirketin ortaklar kurulu Ankara’da bir şube açma kararının altına imza attı. 14 Mayıs 2009’da ise Yapal İnşaat’ın merkezi Ankara’ya taşındı.
HABER-SEN: İNŞAAT FİRMASI NASIL YAYINCI OLDU?Haber-Sen Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Fatih Eroğlu, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, Son bir buçuk yılda TRT’nin asli görevlerinin birçoğunun taşeron şirketler tarafından yapılmaya başlandığını belirterek “Devlet Denetleme Kurulu, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı ve Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, TRT’de son 5 yılda yapılan tüm mal ve hizmet alımı ihalelerini incelemeli. Bir inşaat firmasının nasıl yayıncı olduğu, bu şirketin faaliyet alını dışında bir iş yapmasının mevzuata ne kadar uygun olduğunun yanıtını TRT yönetimi vermelidir. Bu şirkete 2008 Ağustos ayında ortak olan Ahmet Demirel kimdir? Demirel’in TRT’nin üst düzey yöneticileri ile akrabalık bağı var mıdır?” (Cumhuriyet)