TRT zirvesinde operasyon var

Mali Polis, TRT'ye yönelik yolsuzluk operasyonu başlattı. TRT Genel Müdürlüğü'ne aday olan Genel Müdür Danışmanı Muammer Göz, dizi ve belgesel yapımında yolsuzluk yaptığı iddiasıyla dün gözaltına alındı.

ANKARA - Mali Polis, TRT'ye yönelik yolsuzluk operasyonu başlattı. TRT Genel Müdürlüğü'ne aday olan Genel Müdür Danışmanı Muammer Göz, dizi ve belgesel yapımında yolsuzluk yaptığı iddiasıyla dün gözaltına alındı. Göz, Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorguya çekildi.
Operasyonun pimi bir yıl önce ateşlendi. Emekliye ayrılan TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz'ün atadığı yöneticiler arasında bulunan Mustafa Karakaya'nın, Televizyon Dairesi Başkan Yardımcısı görevini yürüttüğü sırada eşi Aycan Karakaya'nın ortak olduğu Bilge Yapım Şirketi'ne bir trilyon 61 milyar liraya 'Kale İçi' adlı bir diziyi çektirdiği ortaya çıktı. Bilge Yapım Şirketi'ne ait ticari sicil kaydı, Aralık 2002'ye kadar Mustafa Karakaya'nın ortak olduğunu; şirketin, bu tarihte ortaklıktan ayrılan Karakaya'nın yerine, eşi Aycan Karakaya'yı ortak aldığını gösterdi. TRT'nin, bölüm başına 15 milyar 800 milyon liraya özel bir şirkete çektirdiği 'Ne Seninle Ne Sensiz' adlı dizide de benzer bir skandal yaşandığı ortaya çıktı. Televizyon Dairesi Başkanlığı'na yine Demiröz tarafından atanan Göz'ün kızı Dilşad Göz'ün dizinin sanat yönetmenliği, Drama Müdürü Bahattin Özcan'ın oğlu Alper Özcan'ın kameramanlık yaptığı belirlendi.
Demiröz'ü emekli eden soruşturma
Bu gelişmeler üzerine, Göz ile yardımcıları Mustafa Karakaya ve Muammer Kırcalı, görevden alınarak kızağa çekilmişti. Demiröz ise dizi ve film yaptırılan şirketlere yapılan yüksek ödemeler nedeniyle hakkında soruşturma açılınca emekliliğini isteyip, TRT Genel Müdürlüğü'nden ayrılmak zorunda kalmıştı.