TRT'de 'Baykal MİT ajanı' dedi, siyaset karıştı

TRT'de 'Baykal MİT ajanı' dedi, siyaset karıştı
TRT'de 'Baykal MİT ajanı' dedi, siyaset karıştı

Tuncay Güney 2001?teki sorgu görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından TRT 2?de konuştu.

Tuncay Güney'in TRT 2'deki bir programa katılıp CHP?lideri Baykal'a MİT?ajanı demesi tepki çekti. Baykal, 'Deli saçması' dedi. CHP TRT'ye dava açacağını duyurdu. AKP ise Güney'in 2001'deki ifadeleri üzerine daha önce neden dava açılmadığını soruyor

ANKARA - Ergenekon operasyonu konusundaki siyasi gerilim, Tuncay Güney’in 2001 yılındaki ifadelerinin te-levizyonlarda yayınlanmasıyla arttı. Üstelik Güney önceki gece TRT 2’de yayınlanan ‘Büyüteç’ programında CHP lideri Deniz Baykal’ın MİT ajanı olduğu yönünde açıklamalar yapınca siyasi arena  karıştı. ‘Tuncay Güney’i ‘klinik vaka’ olarak değerlendiren CHP, TRT’ye dava açma kararı alırken, Baykal Güney’in söyledikleri için “Deli saçması” dedi. AKP Güney’i ciddiye aldı.
Güney, ‘Büyüteç’ programında “Mahir Kaynak MİT’çi olarak deşifre edilmemiş olsaydı sol partinin genel başkanı olacaktı. O olmadı deşifre olmamış Baykal sol partinin genel başkanı oldu. Bu resmi raporlardan bilgidir” demişti. 

Baykal: Deli saçması
CHP lideri Baykal, Güney’in ciddiye alınmasının utanç verici olduğunu söyledi. Baykal, dün akşam Star Tv Anahaber bülteninde özetle şunları söyledi:
“Tam bir deli saçması; yani açıklamalarıyla Türkiye ile oynuyor, alay ediyor. Bütün bu sözlerin TRT den aktarılmak zorunda kalınması... Yöneten insanların ‘Bir dakika siz çok önemli tartışmalı şeyler söylüyorsunuz.  Cevap veremeyecek insanlar hakkında bunu söylemenize izin veremem’ demesi gerekirdi. Herkes kendini bunun elinde oyuncak haline getiriyor. Söylenenler içinde doğrular vardır ama bunun ciddiye alınması anlamına gelmez.
Ben, bunun (Baykal’ın MİT elemanı olduğu iddiası) doğru olmadığını güven içinde söyleyebiliyorum. Bu iddiaları söyleyen birisinin devletin güvenlik kuvvetleri tarafından, yargıçları tarafından ciddiye alınması utanç vericidir. Böyle bir kişinin, ne olduğu belli olmayan karışık bir kişinin, kimin oyununu oynadığı belli olmayan kişinin bu sözlerine alet olunmasını, bunların ciddiye alınmasını yakıştıramıyorum.
Biz, Susurluk sorununda son noktaya kadar gitme kararlılığında olduk. Derhal, öncelikle bu ortaya çıkan silahların nitelikleri, orijinleri, kime ait olduğu, ilk kime ait olduğu, devletin içinden mi, dışından mı edinildiği, oraya nasıl yerleştirildiği hızla, güvenilir bir biçimde incelenmelidir.”
CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek ise “Devletin televizyonu TRT bu kişiyi canlı yayına çıkardı.  CHP’ye hareket etmesini sağladı. Kısa sürede TRT aleyhine bir dava açacağız.”
CHP’li Canan Arıtman: Bir hekim olarak, Güney’in, akıl ve ruh sağlığının yerinde olmama olasılığının çok yüksek olduğunu tespit ettim. Logore hali (söz ishali - Kişinin çok fazla, tutarlı, mantıklı ve bolca konuşması) içinde olan kişinin benzerlerini, hem de çok daha tutarlı görünen kurgular anlatanlarını, akıl hastanelerinde bolca görmek mümkün. Bunlar genellikle şizoidlerdir.” 

‘Daha önce ne yapıldı?’
Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı:?“2001 yılında bu kişi, bu kadar detaylı ifade verdiğine göre; bu ifade üzerine ne yapıldı, niye bekletildi, nerede değerlendirildi? Savcılığa mı intikal ettirdi, savcılık dava mı açtırdı? Açsaydı yürürdü. Takipsizlik kararı mı verdi, niye verdi, nasıl verdi? Merakım bu.”
DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş: Bu yapılanma, Tuncay Güney gibi bir tartışmalı isim üzerinden basitleştirilmeye, magazinleştirmeye çalışıldığı ve sanki bu kişinin beyanları olmasa Türkiye’de derin devleti bulmak ve bu operasyonları yapmanın mümkün olmadığı gibi bir hava yaratılmaya çalışıldı.  Bu soruşturmayı yürüten savcıları Silopi Belediye Mezarlığı’na davet ediyorum. Bu bir öç alma operasyonudur.

MHP: Güney Silivri’ye
MHP Genel Başkanyardımcısı Mehmet Ekici: Tuncay Güney İfade verecekse bunu televizyon kanallarında değil, mahkeme huzurunda yapmalı. Silivri’de ifade vermeli. Bu yapılanın mantığını anlamak mümkün değil. Sayın Baykal’a da ‘ajan’ demiş. Çorum’dan çıkmış, Kanada’da yaşayan, Haham olduğu söylenen bir kişinin Türk siyasetindeki insanları bu şekilde suçlamamalı, suçluyorsa da bu yayın etiği bakımından sorgulanmalı.
CHP’li RTÜK üyesi Şaban Sevinç: Ana muhalefet partisi ve onun genel başkanı hakkında çok çirkin değerlendirmelerde bulunmuştur. TRT’nin kadrolu muhabiri olan program yapımcısının gazetecilik meslek ilkeleri ve hukuk kuralları kapsamında hiçbir müdahale bulunmaması dikkat çekicidir. Ana muhalefet partisi ve liderlerine yönelik bu tür bir saldırı,  özel televizyonlarca yapılmamıştır.
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt: Maalesef görüyorum ki Türkiye’de bu yasal sürece hiç dikkat edilmeden gazetelerde çarşaf çarşaf bilgiler yer alıyor. Bunlar soruşturmanın gizliliğini ihlaldir.  (‘Emekli paşaların Başbakan’ın talimatıyla salıverildiğine ilişkin haberler de var?’ sorusu üzerine)  Üst makamdaki insanlar konuşurlar. Çok doğaldır. Ama  yorum yapmak, maç sonucunu tahmin etmek gibi olur. (Radikal)