TRT'de Gezi soruşturması

TRT'de Gezi soruşturması
TRT'de Gezi soruşturması
Gezi eylemcilerine karşı TRT de düğmeye bastı. Kurum, çalışanlarının twitter ve facebook hesaplarını incelemeye aldı. Hesaplarından eylemlere destek verdiği anlaşılan personel hakkında soruşturma başlatıldı. TRT, 'Gezici' personeline gönderdiği tebligatta 'sözleşmenin feshini gerektiren fiilleri işlediklerini' iddia ederek savunmalarını istedi.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA – Çalışanlarının sosyal medya hesaplarını inceleyen TRT eylemler sırasında sosyal medyadan destek paylaşımları yaptığını tespit ettiği yaklaşık 15 personelin ‘sözleşmenin feshini gerektiren fiilleri işlediklerini’ belirterek savunmalarını istedi.


Gösterileri twitterdan yönetmişler

Personele gönderilen tebligatta eylemler sırasında attığı twittler örnek gösterilerek “yasadışı sokak gösterilerinde yönlendirmede” bulundukları iddia edildi. Disiplin yönetmeliğinde ‘Kurum içinde yapılan fiilleri’ belirten madde üç noktalarla kısaltılarak eylemlere destek vermek de suç sayıldı. Gönderilen tebligatta, “Sözleşmeli Statüde İstihdam Edilen Personel Sözleşmesinin eki Disiplin ve Görevden Uzaklaştırma Hükümlerinin sözleşmenin feshi cezasını gerektiren ‘ideolojik veya siyasi amaçlarla… Kamu hizmetlerinin yürütülmesini engelleme… Bunları tahrike teşvik etmek veya yardımda bulunmak’” nedeniyle yazılı savunmalarının 7 gün içinde kuruma verilmesi istendi.


Kişisel veriler kaydedildi


Hakkında işlem başlatılan personel ise “yasadışı sokak gösterilerinde yönlendirmede” bulunmanın söz konusu olmadığını, paylaşımların düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında barışçıl olduğu yönünde savunma yaptı. Kişisel hesaplarından aylar önce yapılan paylaşımların şimdi aleyhlerinde kullanıldığını belirten personel, ‘kişisel verilerin hukuka aykırı bir şekilde kaydedildiğini’ ve bu kaydı yapanların suç işlediklerini söyledi.


Kadro verilmedi


Öte yandan TRT’de çalışan sözleşmeli personelin kadroya alınmasına ilişkin 2 Ağustos tarihli Resmi Gazete ’de yayınlanan yasaya göre başvuran tüm sözleşmelilere kadro verilirken eylemlere destek verenler ise hala kadroya alınmadı. 2 Kasım tarihine kadar kadro verilmesi gereken başvurulardan sadece soruşturma açılan kişilere kadro verilmemesi, süre dolmadan soruşturmanın tamamlanarak sözleşmelerin fesh edilmesi endişesi doğurdu.


  http://www.radikal.com.tr/115554111555418

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Haram olsun' - nedesemboş

  Her ay elektrik faturamdan kesilen, tarafgir iktidar borazanı TRT payını helal etmiyorum!

  Durun daha ya - ohabey

  Daha neo-diktatorden, neo-fasizmden bahsetmek icin erken. Bri 10 yil daha bekleyelim. Bu arada ezilenlerin dertlerini liberaller dinleyecekmis.

  TRT'de Gezi soruşturması - ms@deniz

  TRT AKP'nin sözcülüğünü yapmakta çalışanlarına soruşturma açmakta. Tüm kurum ve kuruluşlar AKP'nin sözcülüğünü yapmakta işte faşizmin gerçek yüzü bu. Kahrolsun faşizm!

  Yola devam - erdal mirza

  Bir süre sonra olacakları hayal bile edemiyorum.Fırınların hazırlanması bir bitsin bu günleri arayacağız.

  Yaşamak, insan kalarak. - szna

  Arkadaşları cesaretlerinden dolayı tebrik ediyorum. Yaşamak, zordur çünkü bu düzende. Yaşamak, insan kalarak.

  yönlendirme - d.drsn

  bir yönlendirmeden bahsedeyim. dilan dursun'un vurulduğu 16 haziran günü mobese kayıtları aynı gün trtye veriliyor. olayda dilan başına biber gazı fişeği hedef alınarak atıldığı için dilan yerde kanlar içinde yatıyor. muhtemelen trtnin elinde o günün uzun bir kayıt görüntüsü vardır. ama trtde o gün şöyle bir haber yapılıyor: dilan durun koşarken ayağı takıldı düştü. diğer eylemciler üstünden atlayarak geçti. dilanın ayağı kırııldığı için hareket edemiyordu. daha sonra bir çevik kuvvet polisi geldi, dilanı eylemcilerin arasından kurtarıp yoldan bir taksi çevirip dilanı hastaneye götürdü. dilan yakın mesafeden atılan biber gazı fişeği nedeniyle yere düşmüştü. beyin kanaması geçiriyordu. dilana yardım etmek isteyenlere de biber gazı atıldı. trt bir yönlendirmeden mi bahsetmişti?

  GÖZ UCUYLA DA OLSA GEZİYİ DESTEKLEMEK YASAK. - m.rozbilen

  Gestapo da böyle çalışırdı.Helal size.