TRT'de haberler altüst

TRT Genel Müdürlüğü'ne uzun süren bir seçim süreci ardından oturan Şenol Demiröz, ekibini kurmaya üst düzey yöneticilerin yerine Haber Dairesi'nden başladı.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi

ANKARA - TRT Genel Müdürlüğü'ne uzun süren bir seçim süreci ardından oturan Şenol Demiröz, ekibini kurmaya üst düzey yöneticilerin yerine Haber Dairesi'nden başladı. Demiröz'ün ilk hedefi, TRT Genel Müdürlüğü'ne rakibi olan Aydoğan Kılınç'ı Haber Dairesi Başkanlığı ve dolayısıyla
'anchorman'likten uzaklaştırmak oldu. Ardından da haber yönetimi kadrosu tümüyle değişti. Demiröz haber yönetimine, ağırlıkla kendisine 'yakın' ve İstanbul'dan tanıdığı isimleri getirirken, atamalar 'vekâleten' oldu.
İlk icraat Haber Dairesi Başkanlığı'nda yaşandı. Demiröz, 'danışmanı' olan Haldun Domaç ve Murat Demirel ile haber üretim ve sunumuna el koydu.
'Gölge haber dairesi başkanı' olarak tanımlanan, memurluktan muhabirliğe getirilen ve Demiröz'ün İstanbul'dan tanıdığı Adnan Atilla da 'koordinatör'
gibi çalışmaya başladı.
Genel Müdürlüğe aday olan ve itirazlarıyla RTÜK'ün seçimlerini iptal ettiren, dolayısıyla Demiröz'ün atama kararnamesinin üç kez Cumhurbaşkanı'ndan dönmesini sağlayan, Aydoğan Kılınç, kızak bir görev olan 'APK uzmanı' yapıldı. Yerine, Demiröz'ün İstanbul'dan tanıdığı Tuğrul Utku atandı. Utku TRT'ye 1992'de Tercüman gazetesinden sınavsız olarak alınmıştı.
Daha sonra TRT'de 'canlı yayın' uygulamasını yaygınlaştıran, TRT2'nin
'haber kanalı' olmasını ve Avrupa ülkelerinde 'hotbird eutelsat' uydusu üzerinden yayın yapan haber kanalları arasında düzenlenen yarışmada ilk üçe girmesini sağlayan ve 16 haber ve dört spor programı hazırlayan haber ekibi de dağıtıldı. Bu operasyonda, daha önce 'milliyetçi-muhafazakâr' kadroların haber kadrosuyla ilgili hazırladığı 'ihbar' dosyaları da işleme konuldu.
Eskiler döndü
Bu çerçevede, Haber Dairesi Başkan Yardımcıları Naci Öner, Cihat Soysal ve Yavuz Yorulmaz, Haber Müdürü Gülfem Emir Raşa, Merkez Haberler Müdürü Süleyman Çil, Parlamento Haberleri Müdürü Hatice Gürel, TV1 Haber Müdürü Kemal Yüksel, TV2 Haber Müdürü Turan İpek, Teleteks Yayınları Müdürü Meryem Bayar ve İstanbul Haber Müdürü Recep Yaşar görevden alındı. Öner, Soysal ve Yorulmaz 'kızak görev' olarak bilinen 'Yayın Denetleme Kurulu uzmanı' yapıldı. Diğer yöneticiler ise 'tenzili rütbe' ile muhabir oldu.
Haber Dairesi Başkan Yardımcılıklarına Utku Şensoy, spor servisinden basketbol programları sunan Avni Küpeli ve eski spiker Zafer Kiraz getirildi. Kiraz, Kılınç'tan önceki başkan Okay Göçer döneminde
uzaklaştırıldığı haber spikerliğine de döndü. Haber kadrolarına, ağırlıkla MHP'li Tunca Toskay'ın Genel Müdürlüğü döneminde kuruma giren isimler getirildi. Bu çerçevede Yıldıray Aslan Haber Müdürü, Ersin Küçükbarak Merkez Haberler Müdürü, Atilla Tunga Parlamento Haberleri Müdürü yapıldı. TV1 Haberleri Müdürlüğü'ne Veysi Kayıran, TV2 Haberleri Müdürlüğü'ne Haluk Koç, İstanbul Haber Müdürlüğü'ne Yavuz Daloğulları getirildi. TRT'de teleteks yayınlarının kurumlaşmasını sağlayan ve internet sitesini hazırlayan Meryem Bayar'ın uzaklaştırılmasıyla boşalan müdürlük görevine, önceki yönetimlerce kızağa çekilerek radyoda nöbetçi müdürlük yapan Suzan Koçberber atandı.