TRT'de ilginç yorum: Hamile kadınlar sokakta gezmemeli

TRT'de ilginç yorum: Hamile kadınlar sokakta gezmemeli
TRT'de ilginç yorum: Hamile kadınlar sokakta gezmemeli
TRT 1'in iftar programına konuk olarak katılan tasavvuf düşünürü Ömer Tuğrul İnançer, hamile kadınlar hakkında yaptığı yorum ile şaşırttı.

TRT 1 ekranlarında iftar saatlerinde yayınlanan 'Ramazan Sevinci' programı tasavvuf düşünürü ve avukat olan Ömer Tuğrul İnançer'i konuk etti. Programda Şeyh Vefa'nın menkıbelerinden bahseden İnançer, hamile kadınlar hakkında yaptığı sert yorum ile herkesi şaşırttı.

"BUNUN ADI TERBİYESİZLİKTİR"
Şeyh Vefa'nın hanımının haram lokma yemesiyle ilgili bir hikayesini anlatan İnançer, konunun hamileliğe gelmesi üzerine ilginç yorumlarda bulundu. Hamilelerin sosyal hayatını kısıtlaması gerektiğini söyleyen İnançer, hamilelerin televizyon programlarına katılmasını ise ‘terbiyesizlik' olarak yorumladı.İşte İnançer’in sözlerinden bir bölüm:

"Hamileliği davul çalarak ilan etmek bizim terbiyemize aykırıdır. Böyle karınla sokakta gezilmez. Her şeyden önce estetik değildir. 7-8 aydan sonra anne adayı biraz hava almak için beyinin otomobiline biner, biraz dolaşır. Sonra akşam üstü çıkarlar. Şimdi ise maşallah, kanatlısı kanatsızı televizyonlarda uçuşuyor. Ayıptır ayıp. Bunun adı realizm değildir. Bunun adı terbiyesizliktir."

DİYANET: DİNDE KADINA TECRİT YOK
Diyanet’tin Alo Fetva Hattından konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:
"Kadın hastaneye gidecek, alış veriş yapacak. Hamile kadının dışarı çıkmaması söz konusu değil. Zaten dinde de kadına tecrit diye bir şey yok. Hamile kadına da tecrit yok. Aksine anne olmak ödüldür. Ancak, her kadın dikkat etmeli ama hamile kadın giyimine kuşamına daha çok dikkat etmeli. Göbeğini sırtını gösterecek kıyafetler giymemeli. Açıklamayı kim yaparsa yapsın biz dini Kuran-ı Kerim’den ve Hz. Peygamberimizin (S.A.V) hayatından öğreniriz."

TRT : KONUĞUN KENDİSİNİ BAĞLAYAN SÖZLER
Konuyla ilgili Hürriyet’e konuşan TRT yetkilileri ise bir açıklama yaparak "Canlı yayın sırasında takdir edilir ki, konuğun ne söyleyeceğini bilemeyiz. Bu kurumu bağlayan bir görüş değildir. TRT’de 15 farklı TV kanalı, 18 farklı radyo ve günlük 670 program yayınlanıyor. Bu tür kazalar olabilir. Olumlu ya da olumsuzluklar sahibini bağlar" dediler.


  http://www.radikal.com.tr/1143303114330356

  YORUMLAR
  (56 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Herkesin anlamasını beklemek doğru olmaz... - omerhaksoyler

  Milli-Manevi değerlerimzden bîhaber olan veya haberdar olupta onları algılayaman kişilerlerden Tuğrul Beyin anlaşılmasını beklemek doğru olmaz... Kısa ve öz misallerle arz etmek gerekirse; cemiyetimizde eskiden de bugün(?!) de ayıp olan kız-erkeğin ulu orta yerde sarılıp öpüşmeleri, kız ve erkeklerin haddinden fazla açık giyinmeleri, büyüklere olan hürmetin aşırı derecede azalması vs... Bu çok basit ve temel edeb ve adab-ı muaşeret kaidelerini algılayamayanların Tuğrul Beyin çok net ifade ettiği bu hususu algıyabilmeleri oldukça güç hatta belki imkansızdır...

  önce edep - yağmurmavi

  haddini bilmeyen had sizlerin en haddine inançer gibi kıymetli biri için yorum yapabilmek için bilgi sahibi olmak gerek bakıyorum bilgi sahibimi diye bilginin b si dahi çıkalım taksime diren hamileler sanki dünya değişiyor direnmeyi gerektirecek ne varsa ayrıca bu ülkede kaos meraklısı taksim meraklısı ı boşta çok kişi var o kadar canlar yanıyorken o kadar insan lar işsiz kalıyorken ezanlar susturuluyor insanların okuma özgülüğü elinden alınıyorken neden direnmek yoktu çünki işinize geliyordu şimdi ise en ufak şeyde çene çalınıyor madem özgülük bence en büyük özgürlük fikrini söylemek

  Düşünce ozguru - J

  Senin benim gibi düşünmüyor diye niye cahil olacakmış ki? Kendi fikri. Estetik bulmayabilir. Bize sormayacak bunu. Kadının pazarlanmasına da kadının pazarlamasını da hoş bulmayabilir.

  dinle küçük adam ! - atom_karınca

  bu haber köpeğin adamı ısırması değil adamın köpeği ısırması haberidir ali nin arka bahçesinde sopalarla dövülmesini göremeyen büyük kamuoyu için bunlar belki başlangıç olur . bunların hepsi zincirin halkasıdır ve aysbergin görünen yüzüdür

  imamin medyasi - rapala

  15 FARKLI tv kanali..18 FARKLI radyo kanali degil......dogrusu 15 farkli isimlerde tv kanali 18 farkli ismi olan radyo kanali denilmesi lazim... cunki kalite,mentalite ve duzey olarak hepsi birbirinin aynisi, demokratik ulkelerde olmasi gereken cok seslilik baska, imam rejimininden nemalanip,bunlarin kurduklari CIKAR AMACLI (DUZEN)E 15 tv , 18 radyo kanalinda destek verip savunmak baska bir sey....

  Beden fetisizmi - Ayse Sule

  Yakindan tanidigim ve cok sevdigim bir bayan roman yazarimiz, bundan yillar once biricik kizini sessiz sedasiz evlendirdiginde ve hayranlari biz neden duymadik diye sitem ettiginde aynen soyle demisti: "Ne yani, kizim ve damadim biz gerdege girecegiz diye cumle aleme ilan mi yapacakti. Ayiptir boyle seyler, ama ne var ki kimse durup da dusunmez." Yillar once, sekuler diye tasnif edebilecegim bir aydinimizda gordugum bu hassasiyetin bir benzerini simdi de tasavvuf alimi Omer Bey sergilemis. Hem de TRT kanalinda. Sasirmadim, kizmadim. Hatta, siradisi boyle fikirlerin tartismaya acilmasina vesile oldugu icin kendisine mutesekkirim. Bati celebrity kulturunden beslenen bu beden fetisizminin toplumsal tezahurlerine eninde sonunda birilerinin ayna tutmasi gerekiyordu zaten. Simdi elindeki aynayi alip basinda parcalayacaklar adamin, ama aydin cesareti zaten bazi seyleri pesinen goze almayi gerektirmiyor mu?

  Beyefendinin bu düşünceleri dürtülerden kaynaklıyor - Delia Aşık

  Öyle düşünen erkekler gerçekten haddini aşıyor, o kadının onlara cezbedici görünmek gibi bir mecburiyeti yoktur, kadın evlidir. Hamile kadın görüntüsünden rahatsız olan erkekler aslında o kadının müsait olmamasından rahatsız, bu dürtülerle alakalı bir şey , incelikle, şıklıkla, medeniyetle alakalı değil. Kadını bir insan, bir şahıs olarak görmeyen, bir İHTİMAL olarak gören , bu "ihtimalin" suya düştüğü en açık belirtisinden daima rahatsız olacaktır. Sizi ve sizin gibi düşünenleri asıl rahatsız eden anneliktir .Onlara göre kadın insan veya anne olamaz , tek amacı cezbetmek olan bir varlıktır.