TRT'de Kürtçe'den sonra Arapça kanal: TRT Seb'a

'TRT Şeş'le Kürtçe yayına başlayan TRT, 'TRT Seb'a'yla da Arapça yayın yapmaya hazırlanıyor. Nisan ayı içinde yayına başlaması beklenen "TRT Seb'a'da (TRT7) hedef kitle, Türkiye'de yaşayan Araplar ve Ortadoğu ülkeleri olacak


Bu çerçevede Arap Aleviler (Nusayriler) ve Arap Ortodokslara (Nasraniler) yönelik de program hazırlanacağı belirtildi.
TRT’nin Kürtçe yayınlara başlamasının ardından İngilizce haber kanalıyla Arapça, Farsça ve Ermenice kanalları devreye sokacağı biliniyordu. Önceki gün Arapça kanalla ilgili konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘an be an’ hizmete girebileceğini söyledi. Radikal’e konuşan kaynaklar, Arapça kanalın nisanda ‘TRT Seb’a’ (TRT 7) adıyla yayına başlamasının öngörüldüğünü söyledi.
TRT Şeş gibi 24 saat yayın yapacak TRT Seb’a’da haberler, müzik-eğlence, çocuk programları, diziler, filmler ve belgeseller yayınlanacak. Hedef kitle olarak özellikle Güneydoğu ile başta Antakya ve Mersin olmak üzere bazı Akdeniz şehirlerinde yaşayan Arap vatandaşlar seçildi. Ancak Ortadoğu ülkelerini de gerek içerik, gerek dil, gerekse teknik yönden kapsayacak bir yayın politikası izlenecek.

Gayrimüslimlere de...
Gayrimüslim Arapların da bulunduğunu hatırlatan kaynaklar, TRT Seb’a’nın bu kesimi ‘görmemezlikten gelmeyeceğini’ söylediler. İlerleyen dönemde Arap Aleviler (Nusayriler) ve Arap Ortodokslara (Nasraniler) yönelik de çeşitli kültüren içerikli programlar hazırlanacağı ifade edildi.