TRT'de torpil iddiası: Kazanacakları 1 ay önceden bildi

TRT'de torpil iddiası: Kazanacakları 1 ay önceden bildi
TRT'de torpil iddiası: Kazanacakları 1 ay önceden bildi
TRT'nin 'stajyer sanatçı ve tonmeister' alımı sınavlarında torpil yapıldığı iddia edildi. Sınava giren adaylardan biri, sonuçlar belli olmadan önce BİMER'e (Başbakanlık Bilgi İletişim Merkezi) dilekçe gönderip kazanacak üç ismi açıkladı.

RADİKAL - Cumhuriyet gazetesinden İklim Öngel’in haberine göre, TRT'deki ‘stajyer sanatçı ve tonmeister’ alımına, kaval, zurna ve sipsi kadrosu için başvuran bir aday, 28 Temmuz günü sınava girmesinin ardından 3 Ağustos’ta BİMER’e şikayet dilekçesi gönderdi.

Dilekçesinde, “Sınava girmeden önce bu branştaki kadrolara kimlerin alınacağı ile ilgili duyumlar aldım ama kulak asmadım” diyen sanatçı, söz konusu isimlerden birinin kendisinden hemen önce sınava girdiğini, salonda 20 dakika kaldığını ve zurna enstrümanını icra etmeden sınav salonundan çıktığını belirtti. Hemen ardından jürinin karşısına çıktığını söyleyen aday, TRT Radyo Dairesi Başkanı olan Amber Türkmen’in espriyle “Adayı hızlı bir şekilde sınav yapalım”, jüri komisyon üyesi Ömer Hayri Uzun’un da “Hadi bakalım kısa bir şekilde parçanı çal” dediğini kaydetti.

EN AZ İKİSİ KAZANACAK

Bu sınav tecrübesinin ardından dilekçesinde, “Yapılan sınavın bir kriteri yok. Formaliteden giriyoruz. Bu sınavı almak istedikleri adaylar için yapıyorlar” diye isyan eden aday, sınavı kazanacak isimlerle ilgili bir iddia ortaya attı. Aday, “Ben, sınav sonucu açıklanmadan bu branşa alınacak üç adayın ismini açıklıyorum: Halil Çokyürekli, Murat Toraman ve Fatih Koçer. Bu isimlerden en az ikisi yapılan sınavı kazanmış olacak” ifadelerini kullandı.

BİMER YANIT VERMEDİ

Dilekçesinin üzerinden bir ay geçmesine karşın kendisine dönüş yapılmadığını söyleyen aday, “Fatih Koçer ve Halil Çokyürekli, kurumun 31 Ağustos tarihinde, resmi internet sitesinden yayımlanan sonuç listesinde TRT nin kaval, zurna, sipsi kadrosunu kazanmış durumdalar” dedi.

Geçtiğimiz günlerde, TRT’nin sözleşmeli sanatçılarının elendiği sınavda da, ‘Sıra Sende’ programına katılan yarışmacı ve yarışmanın orkestra şefi Ömer Hayri Uzun’un ekibinde yer alan isimlerle, AKP ’li Uğur Işılak, Acun Ilıcalı, TRT’de koro şefi Vedat Kaptan Yurdakul’un oğlu ve sazlarının başarılı olduğu anlaşılmıştı.