TRT'deki şiddet dizilerinin ulvi bir amacı varmış

Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - CHP, Ergenekon davası iddianamesinden yola çıkılan sahnelerin yer aldığı TRT’nin ‘Hasaplaşma’ dizisinin amacını ve niyetini TRT’den sorumlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a sordu. 
Siyasi kirlilik, bürokratik ilişkiler, organ mafyası, terör, fuhuş çeteleri gibi olayları konu alan ve TRT’de yayınlanan ‘Hesaplaşma’ adlı dizi Meclis’te tartışma konusu oldu. CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü, TBMM Başkanlığı’na verdiği önergeyle Başbakan Yardımcısı Arınç’a “TRT’nin şiddet içerikli dizilere yönelmesinin gerekçesi nedir? Söz konusu dizilerden bazılarında, halen sürmekte olan bir davanın iddianamesinde geçen bazı iddiaların canlandırılmaya çalışılması tesadüf müdür?” diye sordu. Arınç, önergeye TRT Genel Müdürü İbrahim şahin’in bilgi notuyla yanıt verdi.
‘Hesaplaşma’ adlı dizinin TRT’nin yapımı olduğunu vurgulayan Şahin, yapımları şöyle savundu:
“Dizi poliseye türde olup, işlenen olaylar gerçeğe yakın bir biçimde çekilmektedir. Dizide, canları pahasına mücadele eden polislerin yaşadıkları olaylar işlenmektedir. Bu dizinin halen sürmekte olan bir dava ile ilgisi yoktur. Drama olarak işlenen bu tür olaylar kötülüklerin cezalandırılması ile ilgili olduğundan finalde olumlu mesaj verilmektedir. Bu diziyi yapmaktaki amaç; toplumda yaşanabilecek istenmeyen olayları ve polislerin toplumun güvenliği ve huzuru için verdikleri mücadeleyi sergilemektedir”