TRT'den 17 Ağustos için özel yayın

TRT'den 17 Ağustos için özel yayın
TRT'den 17 Ağustos için özel yayın
TRT Marmara depreminin 10. yılı için Kocaeli'nden özel bir yayına hazırlanıyor. 01.00'de başlayacak olan yayında depremzedelerin hikayeleri anlatılacak.

İSTANBUL - TRT, Marmara depreminin 10. yılı için özel bir yayın yapacak. TRT Haber Dairesi'ne bağlı ekipler, Kocaeli'nde kurulan özel platodan 10 yıl önce depremin olduğu saatte yayında olacak. 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gece saat 01.00'de başlayacak olan canlı yayın saat 03.30'a kadar sürecek. İki buçuk saat sürecek canlı yayında ayrıca o an'ı yaşayanların tanıklıkları, çarpıcı ifadelerle ekrana gelecek.
Depremde enkaz altında kalan, 3 ay sonra kendine gelebilen ve 10 yıl sonra ilk kez gün yüzü gören bir depremzedenin hikayesi depreme hazır olmanın , depreme dayanıklı binalar yapmanın ne kadar önemli olduğunu hatırlatacak.
Depremde yakınlarını kaybedenlerin öyküleri, 4 yıl boyunca oğlunun mezarını arayan bir annenin yaşadıkları deprem gerçeğinin ne kadar önemli olduğunu anımsamamızı sağlayacak.
Kendisi de bir depremzede olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karasomanoğlu, Kocaeli'nde deprem bölgelerinin bugünkü durumunu ve katedilen aşamaları anlatacak. 10 yılda geldiği nokta ise kurulan platoda sergilenecek.
10 yıl önce deprem çadırlarıyla eleştirilen Kızılay, canlı yayında fırınında ekmek hazırlayacak, çorba yapacak ve geldiği aşamayı net bir şekilde ortaya koyacak.
AKUT ve Kocaeli itfaiyesinin özel kurtarma ekiplerinin yeralacağı yayında, Deprem simülasyon TIR'ından da canlı bağlantı yapılacak.
AKUT'un bir kuleden yaralı indirme tatbikatı yapacağı yayında ayrıca, Gölcük'te düzenlenen anma etkinliklerine Kızılay'ın özel telsiz sistemiyle bağlanılacak.
10. yıl yayınına özel konuklar da katılacak. (Radikal)