TRT'den Aleviler yazı dizisine sansür

TRT'den Aleviler yazı dizisine sansür
TRT'den Aleviler yazı dizisine sansür
Posta pazartesi günü yayınlanmaya başlanan gazetesinde yayınlanmaya başlayan "Aleviler ne istiyor?" yazı dizisine ilişkin reklam birçok televizyon kanalında yayınlanırken, TRT'de sansüre uğradı.

Nedim Şener'in pazartesi günü Posta gazetesinde yayınlanmaya başlayan "Aleviler ne istiyor?" yazı dizisine ilişkin reklam filmi TRT'de sansüre uğradı. Şener'e gönderilen gerekçe mailinde ise, "Yayınlanamaz" bulunduğu yazıyordu.

Birçok televizyon kanalında yayınlanan reklamdaki "Alevilerin katliamlarla susturulduğu" ifadesi, TRT'yi rahatsız etmişti. 

Şener bugün yayınlanan, "TRT'den 'Aleviler' yazı dizisinin reklamına sansür" başlıklı köşe yazısında reklam sansürünü şöyle anlattı: Posta gazetesinde Pazartesi günü “Aleviler Ne İstiyor?” başlıklı yazı dizisine başladık. Evet Türkiye ’de Alevilere karşı önyargıların olduğunu biliyordum ama tepeden tırnağa bu kadar düşmanlığın olduğunu tahmin edemezdim.

Telefon, e-posta ve twitter üzerinden yapılmayan “sövgü” kalmadı. En basiti “Sen Alevi misin?” sorusuydu. Alevi olsam ne olur olmasam ne olur? Ama belli ki bu soruyu soranların gözünde “Alevi olmak” bir suçtu. Ve böyle bir diziyi ancak ve ancak bir Alevi yapabilirdi.

“Türk müsün?” diye soranlar da olmadı değil. Bu tür düşünenleri kendi hallerine bıraktım. Allah ıslah etsin. Ama TRT’nin Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nun yaptığı bana göre işin şahikasıydı.

Yazı dizisi yayınlanmadan önce bir reklam filmi çekildi. Toplam 20 saniyelik reklam filminde şu cümleleri söyledim: “Dışlandılar. Katliamlarla susturuldular. Sadece seçim dönemlerinde hatırlandılar. ‘İnançlarımızı artık özgürce yaşayalım’ diyorlar. Değişen Türkiye’den ne bekliyorlar?”

Reklam filmi Pazar akşamı yayınlanması için TRT dahil tüm televizyon kanallarına gönderildi. Televizyonların tamamında yayınlandı, TRT hariç. Pazartesi günü sebebini öğrenmek için bir araştırma yaptık. Gerçeği TRT’den yetkili Özlem Taşkan’dan gelen e-posta ile öğrendik. ozlem.taskan@trt.net.tr adresinden bize ulaşan e-posta’da aynen şu yazıyordu:

“Yayın Denetleme ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı kararına göre; Posta Gazetesi Nedim Şener Reklam filmleri içindeki 'Katliamlarla susturuldular' ifadesi nedeniyle YAYINLANMAZ almıştır. İyi çalışmalar.”

TRT’nin mesajı net; reklam filmi “Katliamlarla susturuldular” ifadesi nedeniyle yayınlanmamıştı. Olayı, kaderde TRT sansürüne uğramak da varmış deyip sineye çekebilirdim. Ama bir zihniyetin iyice anlaşılması lazım. Elbette mesele reklamın TRT’de yayınlanması ya da yayınlanmaması da değil. Mesele TRT’nin tarihte yaşanmış katliamları inkar eder nitelikteki tutumudur.

TRT kabul etsin ya da etmesin, Dersim’de, Çorum’da, Kahramanmaraş’ta, Sivas’ta, Madımak’ta katliam yapıldı. TRT tersini düşünüyor olabilir. Peki o zaman Başbakan Erdoğan kısa süre önce “Dersim katliamı” nedeniyle kimden özür diledi?


  http://www.radikal.com.tr/113541611354169

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Alevilere ders veren sünni hocaci yorumcular - siradanbirisi

  insan yakan, dört kadinla evlenen, oruc döneminde oruc tutmayani linc eden zihniyetin toplumu sapikligi baskalarinda arayin ve alevilere ders vermeyin. istiyen istedigi gibi yasar ve inanir. Bu ister alevi olsun ister buddist, ister samanist. sanan ne.

  Momentum yorumcu - siradanbirisi

  senin zihniyetin iyi bilir insan yakmayi. cünkü sizler farkli görüsden insanlarin var olmasindan bile tahrik oluyorsunuz. biraz medeniyet yahu.

  - momentum

  Nedim Şener konuşurken bile slogan attığının farkında değil. Evet yayınlamaz. "Katliamlarla susturmak" ideolojik jargona ait bir ifade. TRT'nin ifadesi değil. Bir slogan ifadesi, bir pankart baskısı. "Baskılar bizi yıldıramaz" gibi. Dünyayı ideolojik bir jargonla kavrayan insanlar için normal ifadenin kendisi olabilir. Tıpkı, "Jandarma biz sosyalistiz" veya "Oy dere Kızıldere" şarkılarının da, sosyal içerikli şarkılar bunlar diyerek yatılı okul hoparlörlerinden yayınlandığı 70'li yıllarda olduğu gibi. İsteyen kullanabilir. TRT kullanmaz. Ciddi olmak zorunda. Marjinal grupların sokak dilini kullanamaz, bu konuda titiz ve seçici olmak zorunda. Aynı TRT geçtiğimiz yıllarda bir şiirden alınan "Budur peygamberin övdüğü Türkler, Ya Allah Bismillah Allahüekber" ifadesini de bir partinin sloganlarını çağrıştırdığı için programından çıkartmış, aynı tepkileri almıştı.

  Siyasete Erişim - ibretnüma

  Sen kimsin ki sunni muhafazakar kesimi siyasetten koparıyorsun. En yüksek oyu onlar alıyorlar ama siyasetten sizin gibi 150-200 oyluk zihinler değilde sunni muhafazakarlar dışlanıyor. Oldu canım.

  Türkiye toplumunda Alevilik miş - Haydar Aziz

  Meseleye bütün sosyolojik argümanı dışarıda bırakarak baktığımızda işte aşağıda ki sonuç ortaya çıkmaktadır. Aleviliğin bilinmemesi cehalet olarak görülmüş bu toprakların koşullarında fakat bu bakış açısı hatalıdır ve bir tutar yanı yoktur. Alevilerin ibadetlerinin yasaklandığı kimi zaman bu resmiyet olmaksızın bazı bağnaz gruplar tarafından yapılmasının önüne geçilmeye çalışıldığı ve öğretinin bir herhangi bir araştırma olanağına sahip değilken 'bunlar' bir şey bilmiyorlar diye çığırtkanlık yaparak ve kendini de bir inanç mahkemesi yerine koyarak dert yanacağına , insanların öğrenme,yaşama ve yaşatma fırsatı verilmediği ve sen de bu sese kulak vermediğin için kendinden hicap duy. Zorla İslama mı davet edeceksin insanları hamaset yaparak kendi cahilliğini ortaya koymanın bir anlamı yok. Hiç bir inanç ve düşünce böyle bir vandalizme tabi tutulamaz .

  ... - k-a-o-s

  ee tabi ki kabul etmeyecekler...sivas katliamını savunanlar kimler sanıyorsunuz(?)

  trt mi yapmış katliamı.. - lastikordek

  sivasta katliam yapılmadı mı? maraş? çorum? TRT aklı bu sayede katliamları yapanın devlet olduğu tezini kabul etmiş oluyor. zaten başbakan sivas davası zaman aşımına girdiğinde hayırlısı olsun demişti. bu ülkede her ne kadar askeri vesayet mavalı okunsa da tüm sorunlarımızın kaynağı AKP ruhunda da olan sünni muhafazakar kesimdir. bu kesimin siyasete erişimini kaldırdığınız zaman tüm meseleler kendiliğinde anında çözülecektir. bu arada benim vergilerimle beslenen TRT çalışanları sansür yetkisini kimden aldılar açıklasınlar.