TRT'den Alevilere, 'Kızılelma' açıklaması

TRT'den Alevilere, 'Kızılelma' açıklaması
TRT'den Alevilere, 'Kızılelma' açıklaması
TRT Genel Müdürlüğü, çekimleri devam eden bir dizide, "Alevi vatandaşların rencide edildiği" iddialarına yanıt verdi.

ANKARA - Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürlüğünce, çekimleri devam eden bir dizide, "Alevi vatandaşların rencide edildiği" iddialarına ilişkin, "TRT yöneticilerinin bile henüz izlemediği ve çekimleri devam eden bir dizinin, Alevi vatandaşlarımızı rencide ettiğini iddia etmenin, mantığı anlaşılmış değildir" açıklamasında bulunuldu.

TRT'den yapılan yazılı açıklamada, İngiltere’deki bir Alevi derneğinin, "TRT’de henüz yayınlanmayan ve çekimleri devam eden 'Kızılelma' dizisinin, Alevi vatandaşları incittiğini öne sürdüğü" belirtildi.

Basının henüz çekim aşamasında olan bir diziyi haber yaptığı ifade edilen açıklamada, "TRT yöneticilerinin bile henüz izlemediği ve çekimleri devam eden bir dizinin, Alevi vatandaşlarımızı rencide ettiğini iddia etmenin, mantığı anlaşılmış değil. Hangi cümleyle, hangi görüntüyle Alevi vatandaşlarımız rencide edilmiştir? Film henüz çekilirken, bu filmin olmayan montajını kim izlemiştir" ifadeleri kullanıldı.

"Kurumun bugüne kadar Alevi vatandaşları tek bir saniye yayınla incittiğinin vaki olmadığı" söylenen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bugünün TRT yönetimi, Alevileri incitmek bir yana Alevi vatandaşlarımız için devrim sayılabilecek bir yayın planı hazırlamıştır. Muharrem ayında özel yayına geçen TRT kanalları, çok değil daha geçtiğimiz ay Alevilerle ilgili tam 27 farklı program hazırladı. TRT, muharrem ayını izleyicilerine anlatabilmek için haber bültenlerinde 80 saat (4 bin 797 dakika) yer ayırdı. Hal böyleyken, reklam amaçlı olarak TRT kurumunu eleştirmek, hukuki suçun yanında insafsızlıktır." (AA)

'Alevilik tehdit olarak gösteriliyor' denilmişti
TRT'nin açıklaması ile yanıt verdiği iddia İngiltere Alevi Kültür Merkezi Cemevi Başkanı İsrafil Erbil tarafından ortaya atılmıştı. Erbil, 'Ülken için yaşa, aşkın için öl' sloganıyla fragmanı dönen yeni TRT dizisinin, Aleviliğe saldırının kültürel boyutlarıyla birlikte Türkiye 'de en üst düzeyde devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu söylemişti.


TRT'deki Kızılelma dizisine Aleviler'den tepki