TRT'den Gezi cezası: Kovuldunuz!

TRT'den Gezi cezası: Kovuldunuz!
TRT'den Gezi cezası: Kovuldunuz!

İstanbul Gezi Parkı ndaki olayların ardından TRT, tweet atan personeline soruşturma açmıştı.

Gezi olayları sırasında tweet atan iki TRT personeli 'gösterileri yönlendirdikleri' iddiasıyla işten çıkarıldı. Bir kişiye de para cezası kesildi.
Haber: MEHMET BİLBER / ANKARA / Arşivi

TRT, Gezi eylemleriyle ilgili tweet atan personeline cezayı kesti. 15 kişi hakkında başlatılan ve TRT tarafından da doğrulanan soruşturmalar sonucu 2 kişi kovuldu, 1 kişi ise para cezasına çarptırıldı.
Gezi eylemleriyle ilgili tweet atarak eylemleri yönlendirdikleri ve Başbakan’a hakaret ettikleri iddiasıyla haklarında soruşturma açılan sözleşmeli TRT personelinin akıbeti belli oldu. Kurum müfettişlerinin soruşturmasında bir personel hakkında Gezi eylemlerinde sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek ‘sokak gösterilerinde yönlendirmede bulunduğu’ sonucuna varıldı. Sözleşmeli personel sözleşmesinin eki disiplin yönetmeliğindeki, “İdeolojik ve siyasi amaçlarla... Kamu hizmetinin yürütülmesini engelleme... Tahrike teşvik etmek veya yardımda bulunmak” hükumü dayanak gösterilerek bu personel hakkında sözleşmenin feshine karar verildi. Bir başka personel hakkında ise yine sosyal medyadaki bir paylaşım gerekçe gösterilerek, “Başbakan Erdoğan’a yönelik tahkir ve tezyif edici mahiyette bir davranışta bulunmak suretiyle ülke yönemini hedef alan paylaşıma ilişkin olarak” aynı disiplin yönetmeliğinin 3. maddesine göre sözleşmenin feshi kararı çıktı.

Maaşlarını da geri aldılar
Bayram tatilinin hemen ardından verilen fesih kararıyla işten çıkarılan personele, bayramdan önce yatırılan maaşları da geri ödettirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın açıkladığı TRT sözleşmeli personelinin kadroya geçişiyle ilgili son tarih olan 2 Kasım’dan önce cezalar kesilmiş oldu.
Haber -Sen Merkez Yönetim Kurulu, personele açılan soruşturmada gerekçe gösterilen disiplin hükümlerinin üç noktayla kısaltılarak içeriğinin değiştirildiğini, kurum içi faaliyetleri ifade eden bu hükümlerin kişilerin kurum dışındaki özel hayatlarına da uyarlandığını belirtti.
Haber-Sen, işten çıkarılan personelin sosyal ağlardaki paylaşımlarıyla ‘yasadışı sokak gösterilerinde yönlendirmelerde bulunduğu’ suçlamasının hukuksuz olduğunu belirterek, “TRT yönetimi burada hem polis, hem savcı hem de hâkim rolüne girerek kişilerin sosyal hesaplarını kanunsuz bir şekilde incelemeye almış ve cezayı kesmiştir. Burada hem kişisel verilerin korunması ilkesinin hem de ifade özgürlüğünün ihlal edildiği açıktır” dedi.
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise soruşturma esnasında TRT Genel Müdürü’nü telefonla arayarak sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle personel hakkında soruşturma yapılamayacağını, bunun kişilerin özgürlük alanına girdiğini söylediğini aktardı. Hamzaçebi, “Herkes özel yaşamında görüşlerini söyleyebilir. Sayın genel müdür de görüşlerime katıldığını belirtmişti. Eğer ifade özgürlüklerini kullandıkları için ceza verildiyse kendisini hukuka uygun davranmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Genel müdürlük soruşturmayı savunmuştu
TRT Genel Müdürlüğü, Gezi eylemleriyle ilgili Twitter’dan paylaşım yapan personele soruşturma açılmasıyla ilgili olarak yazılı açıklama yaparak, “TRT, fikrini açıklayanı değil fikri açıklama adı altında suç işleyen 15 personeline soruşturma açmıştır. Kamu çalışanının kanuni sorumlulukları vardır. Yayın yoluyla hakaret, provokasyon, şiddete özendirme yapamaz. Milletin vergisiyle maaş alanların kamu kurallarına karşı ayrıca sorumlulukları bulunmaktadır” demişti.