TRT'den "Gezi kıyımı" açıklaması

TRT'den "Gezi kıyımı" açıklaması
TRT'den "Gezi kıyımı" açıklaması

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin

TRT Genel Müdürlüğü, Gezi olaylarına destek verdikleri için haklarında soruşturma başlatılan personeliyle ilgili 'TRT'de Gezi Kıyımı' haberine cevap vererek "Fikrini açıklayan değil fikri açıklama adı altında suç işleyen 15 personele soruşturma açılmıştır" dedi.

ANKARA - TRT Genel Müdürlüğünce, Gezi Parkı odaklı olaylarda, fikri açıklama adı altında suç işleyen 15 personel hakkında soruşturma açıldığı belirtilerek, kamu çalışanının yayın yoluyla hakaret, provokasyon yapamayacağı, şiddeti özendiremeyeceği, kanuni sorumluluklarının bulunduğu bildirildi.

TRT'den yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında "TRT'de Gezi kıyımı" başlıklı haberlerin yayınlandığı belirtildi.

Gezi Parkı odaklı olaylarda, yüzlerce TRT çalışanının sosyal medya aracılığıyla fikrini açıkladığı vurgulanan açıklamada, "TRT, fikrini açıklayanı değil fikri açıklama adı altında suç işleyen 15 personeline soruşturma açmıştır" bilgisi verildi.

Yüksek Disiplin Kurulu ve Teftiş Kurulu soruşturmalarının sürmesine rağmen bazı haberlerde, "kesin kararların açıklandığı" şeklinde değerlendirmelerin yapıldığına dikkat çekilerek, "Soruşturma konusu olan personelimizin sosyal medyada yazdıkları hakaret, provokasyon ve şiddet içermektedir. Sosyal medyada yazılanları, kendi basın kuruluşunda yayınlayabilecek yayıncı varsa biz soruşturma gerekçemizi bir kez daha sorgulayalım" ifadeleri yer aldı.

Açıklama şunlar kaydedildi:
"Kamu çalışanının kanuni sorumlulukları vardır. Yayın yoluyla hakaret, provokasyon, şiddete özendirme yapamaz. Hem kamu çalışanı olmak isteyip hem de sınırsız sorumsuzluk istemek bir tezattır. Milletin vergisiyle maaş alanların kamu kurallarına karşı ayrıca sorumlulukları bulunmaktadır. TRT olarak her fikre saygılıyız ancak kanun sınırlarını zorlayan eylemler için tedbir almamız da bizim kamu zorunluluğumuzdur." (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1155851115585125

  YORUMLAR
  (25 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Acil demokrasi lütfen. - Adil İnsanoğlu

  Milletin vergisiyle maaş alanların kamu kurallarına karşı sorumluluklarını suistimal etmesi, hükümetin sözde yararına olunca meşru görülüyor, hatta ödüllendiriliyor. "Millet" derken sadece AKP seçmenini kastedip diğer insanlara cephe almanın manası nedir?

  Diyene bak... - sumatra

  "Kamu yayıncıları provokasyon yapamaz" demiş beyefendi iyi hoş da gezi olayları sırasında TRT, maskeli birilerinin 2 yıl önce çekilip yayınlanmış olan bayrak yakma görüntülerini "Geziciler bayrak yaktı" diyerek kışkırtma amacıyla vermedi mi? O provokasyon değil miydi? İnsanları protestoculara karşı kışkırtma değil miydi? Ne bir tekzip ne de düzeltme.. Atılan o çamur öyle kaldı ve hala zaman zaman "bayrak yaktılar" yalanı söylenmeye devam ediliyor. Kamu yayıncısının kanuni sorumluluğundan dem vurmadan önce aynadan kendisine baksa daha iyi olur bence.

  aynaya bakmak gerek - OSCAR82

  akpliler ve onun tayfasi her turlu fikrini aciklar bunu istedigi zaman eyleme de döker bu hicbir zaman suc olmaz ama en ufak aykiri bir ses cikarsa onu hemen sindirmeye calisirlar ulke darbe döneminde bile simdikinden daha demokratik bir yapiya sahipti her turlu medyayi ve kurumu ele gecirip insanlara hicbir secenek birakmadilar yuzde elli oyla sabit halkin en cahil tabakasini arkasina alip ulkeyi bir korku imparatorluguna cevirdiler, kimse kalkip yapilan yollardan projelerden bahsetmesin cunku her gelen uc asagi bes yukari ayni seyleri yapiyor zaten bunlar sadece reklamini iyi yapiyor pembe bir tablo cizip devleti kendi babalarinin bakkal dukkani gibi göruyorlar, hicbir batili demokraside bunlarin zerresini göremezsiniz toplumun yuzde kaci yabanci kaynakli bir haberi izleyip dunyada neler yasandigini biliyor ve insanlarin hangi noktada oldugunun farkinda

  Bu ülke babanizin tapulu mali degil... - baizzet1925_379

  Devlet terbiyesi olan biri Hemde genel müdür olan birisi o parmagini öyle kaldirmamali, ama basbakaninda ayni parmagi yedigi için toplum,uda kendisi gibi saniyorf.

  uğraşmayın şu avrupa malı muhtacıyla - demlicay2011

  yarin bir gün ambargoyu yeyince zaten kaçacak delik arayacaktır. dış bağımlılıktan haberi olmayan bir vergi .... neyi ne dememi bekliyorsunuz. bürokratı.

  Kamu çalışanı = koyun!!! - Barnabycik

  Beyefendi bunu demek istiyor herhalde... TRT'de "Aklı var, fikri yok" dediğimiz türden insanlarla çalışmak istiyorlar... Hatta mümkünse aklı da olmasın... Kuzu kuzu işini yapsın... hiçbir konuda fikir üretmesin... Ne gerek var düşünmeye? Biz sizin yerinize de düşünmesini biliriz hamdolsun... :))

  Refleks ! - celal103

  Burokratmisin yoksa burokratmisin. Gelecegin "milletveki". Safin belli degilmi?