TRT'den Hz. Davut heykeline sansür!

TRT'den Hz. Davut heykeline sansür!
TRT'den Hz. Davut heykeline sansür!
Peş peşe gündeme gelen TRT sansüründen Michelangelo'nun Hz. Davut heykeli de nabisini aldı. TRT 1'de gece yayınlanan "Son Umut" filmindeki heykel mozaiklendi

TRT’nin son dönemde gündemden düşmeyen sansür uygulamasına geçen çarşamba 01.35’te ekrana gelen, orjinal ismi “Children of Men” olan “Son Umut” filmi de eklendi. TRT 1’de 13+ yaş sınırıyla yayınlanan ve başrollerini Clive Owen, Michael Caine, Ed Westwick ve Julianne Moore’un paylaştığı filmde, Rönesans sanatçısı Michelangelo’nun 1500’lü yılların başında yaptığı Hz. Davut heykelinin cinsel organı mozaiklendi.
TRT önceki hafta 13+ yaş sınırı uyarısıyla ekrana getirdiği başrollerini Russell Crowe’la Christian Bale’in paylaştığı “3.10 Yuma Treni” filminde 60 saniye süren bir sahnede kadın oyuncunun açık olan sırtını tamamen mozaiklemişti.


VARLIER UYARILMIŞTI

Aynı günlerde oyuncu Ayça Varlıer, TRT Okul’da konuk olduğu programa çıkmadan önce kıyafet uygulaması konusunda uyarıldığını ve TRT’de sıfır kolla köprücük kemiğine kadar olan yakaların yasak olduğunu açıklamıştı.
TRT’nin sansüründen nasibini alan Hz. Davut heykelinin peygamberi çırılçıplak ve sünnetsiz olarak gösterildiği için yüzyıllardır tüm dünyada muhafazakar çevrelerin tepkisini çektiği, kopyasının bile Kudüs’e kabul edilmediği biliniyor.


SOSYAL MEDYA ÇALKALANDI

Michelangelo’nun üç yıllık çalışmanın ardından 1504 yılında tamamladığı 5 metre boyundaki heykel, Davut’un sapanıyla attığı tek taşla dev Goliath’ı öldürmesini yani büyükdükalığın çevresindeki diğer krallıklara karşı gücünü simgeliyor. TRT’nin Hz. Davut heykelini sansürlenmesi sosyal medyada da yankı buldu. Konuyla ilgili “Hızını alamayan TRT, peygamberleri de sansürlemeye başlamış”, “TRT’den yeni bir sansür daha”, “TRT’de sansür üstüne sansür” gibi yorumlar yapıldı.
Heykel sansürü tartışması geçen günlerde FOX’un “Yer Gök Aşk” dizisinde de gündeme gelmişti. Dizinin bir sahnesinde abajurun gövdesindeki kadın heykelinin göğüsleri, uçları belirgin olduğu için mozaiklenmişti.


TRT: AİLE KANALIYIZ

“Sansür” yerine “denetim” sözünü kullanmayı tercih eden TRT ise konuyla ilgili Milliyet’e “TRT’de denetim mekanizması 45 yıldır uygulanmaktadır. TRT bir aile kanalıdır. TRT’nin hukuki yükümlülükleri ve topluma karşı ahlaki sorumlulukları vardır. TRT tıpkı diğer kanalların yaptığı gibi bir filmin orijinal sahnesini olduğu gibi yayınlamak mecburiyetinde değildir. TRT’yi sansürcülükle suçlayanlar diğer kanallarda da denetimin uygulandığını fark etmiyorlar mı? Bu bir kuraldır ve sınırsız özgürlük hiçbir yerde yoktur” açıklamasını yaptı. (Milliyet)