TRT'den Hz. Davut heykeline sansür!

TRT'den Hz. Davut heykeline sansür!
TRT'den Hz. Davut heykeline sansür!
Peş peşe gündeme gelen TRT sansüründen Michelangelo'nun Hz. Davut heykeli de nabisini aldı. TRT 1'de gece yayınlanan "Son Umut" filmindeki heykel mozaiklendi

TRT’nin son dönemde gündemden düşmeyen sansür uygulamasına geçen çarşamba 01.35’te ekrana gelen, orjinal ismi “Children of Men” olan “Son Umut” filmi de eklendi. TRT 1’de 13+ yaş sınırıyla yayınlanan ve başrollerini Clive Owen, Michael Caine, Ed Westwick ve Julianne Moore’un paylaştığı filmde, Rönesans sanatçısı Michelangelo’nun 1500’lü yılların başında yaptığı Hz. Davut heykelinin cinsel organı mozaiklendi.
TRT önceki hafta 13+ yaş sınırı uyarısıyla ekrana getirdiği başrollerini Russell Crowe’la Christian Bale’in paylaştığı “3.10 Yuma Treni” filminde 60 saniye süren bir sahnede kadın oyuncunun açık olan sırtını tamamen mozaiklemişti.


VARLIER UYARILMIŞTI

Aynı günlerde oyuncu Ayça Varlıer, TRT Okul’da konuk olduğu programa çıkmadan önce kıyafet uygulaması konusunda uyarıldığını ve TRT’de sıfır kolla köprücük kemiğine kadar olan yakaların yasak olduğunu açıklamıştı.
TRT’nin sansüründen nasibini alan Hz. Davut heykelinin peygamberi çırılçıplak ve sünnetsiz olarak gösterildiği için yüzyıllardır tüm dünyada muhafazakar çevrelerin tepkisini çektiği, kopyasının bile Kudüs’e kabul edilmediği biliniyor.


SOSYAL MEDYA ÇALKALANDI

Michelangelo’nun üç yıllık çalışmanın ardından 1504 yılında tamamladığı 5 metre boyundaki heykel, Davut’un sapanıyla attığı tek taşla dev Goliath’ı öldürmesini yani büyükdükalığın çevresindeki diğer krallıklara karşı gücünü simgeliyor. TRT’nin Hz. Davut heykelini sansürlenmesi sosyal medyada da yankı buldu. Konuyla ilgili “Hızını alamayan TRT, peygamberleri de sansürlemeye başlamış”, “TRT’den yeni bir sansür daha”, “TRT’de sansür üstüne sansür” gibi yorumlar yapıldı.
Heykel sansürü tartışması geçen günlerde FOX’un “Yer Gök Aşk” dizisinde de gündeme gelmişti. Dizinin bir sahnesinde abajurun gövdesindeki kadın heykelinin göğüsleri, uçları belirgin olduğu için mozaiklenmişti.


TRT: AİLE KANALIYIZ

“Sansür” yerine “denetim” sözünü kullanmayı tercih eden TRT ise konuyla ilgili Milliyet’e “TRT’de denetim mekanizması 45 yıldır uygulanmaktadır. TRT bir aile kanalıdır. TRT’nin hukuki yükümlülükleri ve topluma karşı ahlaki sorumlulukları vardır. TRT tıpkı diğer kanalların yaptığı gibi bir filmin orijinal sahnesini olduğu gibi yayınlamak mecburiyetinde değildir. TRT’yi sansürcülükle suçlayanlar diğer kanallarda da denetimin uygulandığını fark etmiyorlar mı? Bu bir kuraldır ve sınırsız özgürlük hiçbir yerde yoktur” açıklamasını yaptı. (Milliyet)


  http://www.radikal.com.tr/1122010112201014

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Doğrucu Davut - hexyshe

  Davut un doğruculuğunu gizlemekle ahlak olmaz bir kere nerde o müslümancılar? anca tahribat olur... böylelikle anlıyoruz biz trt nin kimin zihniyetiyle ahlaksız olduğunu.

  - momentum

  Andrew Greely nam bir Batılı yazar şöyle der, modern çağlardaki sekülerleşme hakkında: "Avrupa'nın Hıristiyanlıktan uzaklaşması diye bir şey söz konusu olamaz, çünkü Avrupa hiç bir zaman Hıristiyanlaşmadı. Hıristiyan bir Avrupa hiç bir zaman olmadı". Evet, Avrupa Hıristiyanlaşmadı, onun yerine Hıristiyanlık Avrupalılaştı, yani Greko-Romen'leşti. Avrupa'nın Hıristiyanlığı algılayışı hep pagan kalıplar içinde oldu. İsis'e adanan tapınaklar Meryem Ana'ya döndürüldü. Yine tapınaklara tanrı heykelleri diktiler. Eski tanrıların penislerini yeni dinin peygamberlerine taktılar. Böylece Hıristiyanlıklarını korudular. Biz onlarla aynı gelenekten gelmiyoruz. Aslında, daha uzak kültürlerle kıyaslandığında biz Avrupa'yla gene birbirine yakın iki kültürüz ama antik çağ, paganlık ve din kategorilerinde biribirimizle hiç alakamız yok. Dolayısıyla onların geçmişinden gelmede sıkıntılarımız var. Bir türlü o geçmişten gelemiyoruz. Hep kendi geçmişimizden geliyoruz. Eğer TRT izin verirse bu sıkıntıları aşacağız. Heykelin penisi bizi aydınlıklara taşıyacak. Böylece bizim de içtenlikle benimseyebileceğimiz bir dinimiz olacak.

  Bunlar böyle - sglmk

  Böyledir bunlar; müzikten korkarlar, Fazıl Say'ı yargılarlar; heykelden korkarlar, devirirler veya sansürlerler; kadından korkarlar, başlarını kapattırırlar; içkiden korkarlar, tasarruf diye yasaklarlar. Hepsi bunların model biçtiği 'aile' içindir. Muhafazakar baba, kapalı anne ve dini eğitimini almış 'hassas' çocuklar (makbulü 3 tanedir) ne isterse onu izleriz biz.

  başka ne olabilir ki - Attila Kaya

  acaba diyorum bu trt yöneticilerinin cinsel fobileri sürekli ön plandamı başka birşey düşünmüyorlar sanırım bence bir psikoloğa gitsinler bunlar hasta diye herkesmi hasta olmak zorunda başımız neden omuzların üsütünde olduğunu düşünmezler mi yoksa ne bileyim görüntüye kanmamak lazım sonuçta...

  NORMALDİR - pispor

  kapitalist sistem halkın gerçek kültür ile yetiştirmez.halkın çocuklarını öyle bir kültür ile yetiştirirki,din ile uyutur,ırkçılık ve milliyetçilik ilede kişiliksizleştirerek kendine tam bir köle yaratır.kapitalizm çok iyi bilirki eğer seks objelerini yasaklayıp,seksin ve köle doğurganı olan kadını eve kapatırsa,kendine daha fazla köle üretileceğini çok iyi biliyor.ne kadar köle o kadar para

  El Kadide - vancetti

  El Kaide Afganistan'da yönetimi ele geçirdiğinde dünyanın gözü önünde devasa Buda heykellerini havan toplarıyla imha etmişti. Aradaki fark ince bir çizgidir.

  hahahaha - barisv

  Evet aynen bu sekilde guluyorum, ama gulmek mi dogru aglamak mi emin olamadim. Bu kararlari veren hasta sapik beyinler ayni kendileri gibi hasta bir toplum olusmasina neden oluyorlar. Hala ogrenemediler, ne kadar gizlersen, ne kadar bastirirsan o kadar asiri sekilde ortaya cikacaktir.