'TRT'den 'sansür' eylemine sansür

TRT çalışanları, kurumdaki baskı ve sansürü protesto için dün gösteri düzenledi. TRT yönetimi eylem öncesinde elektrikleri keserek protestocuların, kurdukları ses sistemini çalıştırmasını engelledi.

İSTANBUL/ANKARA - TRT çalışanları, kurumdaki baskı ve sansürü protesto için dün gösteri düzenledi. TRT yönetimi eylem öncesinde elektrikleri keserek protestocuların, kurdukları ses sistemini çalıştırmasını engelledi.
Harbiye'deki TRT İstanbul Radyosu Binası'nın önünde toplanan TRT'de örgütlü Haber-Sen üyesi yaklaşık 100 kişinin katıldığı eylem saat 12.30 sıralarında başladı. Eyleme Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve DİSK temsilcileri de destek verdi. Eylemciler açıklama yapmak için bir ses sistemi kurmuştu. Ancak TRT yönetiminin ses sisteminin elektriğini kesmesi üzerine açıklamalar megafonle yapıldı. Eylemciler, elektriğin TRT İstanbul Bölge Müdürü Abdullah Günday'ın talimatıyla kesildiğini öne sürdü. TRT çalışanları 'Tekke televizyonu istemiyoruz', 'Sanatıma dokunma', 'Sansüre baskıya son' dövizleri taşıdı.
Eylemcilerin amblemi ise 'ağzı bağlı bir televizyon spikeri'ydi. TRT muhabiri ve Haber-Sen Basın-Yayın Sosyal ve Dış İlişkiler Sekreteri Mehmet Demir, "TRT yönetimi yasalara ve genel yayın ilkelerine göre değil, kişisel ve siyasal tercihlere göre davranıyor. Bu baskılardan sanatçılar da nasibini alıyor" dedi. Demir, "Örgütlü gücümüzü kullanarak 'baskı ve sansüre hayır' diyoruz. TRT yapımcıları programlarını özgürce yapmak istiyor. TRT sanatçıları, sanatlarını özgürce icra etmek istiyor. TRT yöneticileri, görevinizi yaparken evrensel yayın ilkelerini, kamu yararını gözetin. Yönetmeliklere uyun" diye konuştu.
'Uğur Mumcu' da yasaklı!
Bu arada, Haber-Sen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e TRT'de 12 Ocak 2004'ten itibaren yaşanan sıkıntılara ilişkin bir rapor sundu. Raporda yer alan iddialardan bazıları şöyle:

  • TRT ekranı, hızla artan dini yayınlarla 'tekke televizyonuna' dönüştürülüyor, şeriat propagandası yapılıyor.
  • Sansür, olağanüstü dönemleri aştı. Köy Enstitüleri'nin konu edilmesi engelleniyor, Uğur Mumcu'nun sözleri, Aziz Nesin'in öyküleri yasaklanıyor.
  • TRT, ehil olmayan kişilerce yönetiliyor. Kadrolaşmanın önünün açılması için yönetmelik değiştiriliyor.
  • Başbakan'ı protesto eden Mersinli çiftçinin eylemi yayımlanmadı.
  • Ankara Radyosu'nun Gündem programına hükümeti eleştirdikleri için gazeteciler çağrılmıyor.