TRT'nin yeni kanalı yayında

TRT'nin yeni kanalı yayında
TRT'nin yeni kanalı yayında

Açılış konuşmalarının ardından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yönettiği panele Coşkun Aral, Ertuğrul Karslıoğlu, Hasan Özgen ve Melih Meriç katıldı.

TRT'nin Turizm ve Belgesel Kanalı, İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde düzenlenen bir törenle yayınına başladıİZMİR - TRT'nin Turizm ve Belgesel Kanalı’nın ilk yayın gecesine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve çok sayıda davetli katıldı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TRT'nin yeni kanalları ile Türkiye'nin tüm birikimleri ile dünyana önemli mesajlar vereceğini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TRT'nin turizm ve belgesel kanalının Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'ndeki açılışında yaptığı konuşmada, TRT'nin bugüne kadar yaptığı çok büyük yeniliklerin, Türk milletinin önünde olduğunu, yakında yeni kanalların da açılacağını söyledi. Yapılacak yayınların uydu vasıtasıyla pek çok ülkeye ulaşacağını belirten Arınç, Türkiye'nin tüm birikimleri ile dünyaya önemli mesajlar vereceğini belirtti. Bakan Arınç, turizm ve belgesel kanalının İzmir'de açılmasının önemli olduğunu belirterek, “İzmir tarihi, turizmi, güneşi, tarımı, ürünleri ile Türkiye'nin en aydın kentlerinden birisi. Dolayısıyla bu kanalı burada açmanın bizler için ayrı bir önemi var” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da yaptığı konuşmada, TRT'nin 2009 yılının başından itibaren güzel, çığır açan çalışmalar yaptığını belirterek, “TRT çok birikimli bir kadroya, alt yapıya sahip. Bu alt yapı ve kadronun helva yapmasını bilen ellerde neler yaptığını görüyoruz” dedi. Yeni kanalın turizm ve belgesel kanalı olmasını da değerlendiren Bakan Günay, “Türkiye, son yıllarda dünyada turizm başarıları artan bir ülke. Ağustos ayı itibariyle hala artıda, direnişini sürdüren ender ülkelerden. Turizm çeşitliliği açısından çok büyük zenginliklerimiz var. Bunun kendi insanımız tarafından da öğrenilmesi, sahiplenilmesi ve dünyaya anlatılması gerekiyordu. TRT'nin bu kanalı bu anlamda çok özel bir görev yapacaktır. Türkiye turizminin tanıtım ihtiyacına destek verecektir” dedi.

İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın konuşmasında, 23 Nisan organizasyonunun tekrar İzmir’de yapılması yönündeki ricasını hatırlatan Arınç, “Her 23 Nisan’da TRT dünyanın pek çok ülkesinden çocukları Türkiye'ye getiriyor. Bir şehirde etkinlik yapıyor. Memnuniyetle öğrendim ki, 23 Nisan İzmir'deki organizasyonda çok mükemmel yapılmış. 2010 yılında 23 Nisan etkinliğini tekrar İzmir’de yapacağız” şeklinde konuştu.
Arınç, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in kanala isim vermediklerini söylediği sırada hemen arkasında oturan Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel'in bir teklifte bulunduğunu kaydetti. Arınç, “Benim de kulağıma hoş geldi. TRT Renk. Uygun görülürse bunu da değerlendirelim” dedi.

TRT GENEL MÜDÜRÜ ŞAHİN
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ise “Heyecanlıyız, gururluyuz, nur topu gibi yeni bir kanalımız oldu” diye başladığı konuşmasında, henüz kanalın isminin belirlenmediğini söyledi.

Kanalın ismini Türk milletinin vermesi için web sayfası, mail ve mektupları aracılığıyla teklifleri beklediklerini ifade eden Şahin, amaçlarının interaktif televizyonculuk yapmak olduğunu ifade etti.

TRT'nin yeni kanalında kaliteli TRT ürünleri ile dünyadan alacakları belgeselleri sunacaklarını belirten Şahin, şöyle konuştu: “Yeni kanal açmak çok zor. TRT Genel Müdürü olmak da zor. Göreve geldiğinde, bu personelle 40 kanalın yürütülebileceğini söylemiştim. Eleştirenler olmuştu. Şimdi 10 kanal oldu, uyuyan devin üzerinden külleri silkelerseniz. Niye turizm belgesel kanalı? Biz turizmin belgeselini çekerek turizme katkı sağlayacağız. Turizm kanalı İngilizce, Almanca, Rusça, ve Fransızca olmak üzere 4 dilde olacak. Belgesel konusunda geniş bir arşive sahibiz. 5 yıl belgesel yayınlasak, tükenmeyecek kadar geniş ve zengin bir arşivimiz var. Belgesel kanalımızla genç kuşaklara da kaliteli şeyler vereceğiz. Kanallarımızı tematik hale getirdik. TRT 1 aile, TRT 2 haber kanalı durumunda. Çocuk kanalımız var, şu an en fazla izlenen milli çocuk kanalı hüviyetinde. TRT 5 Anadolu, yerel televizyonları, logo altında birleştiriyoruz. TRT 6 -Şeş- biliyorsunuz. TRT Türk, TRT Avaz. 11'nci kanalımız müzik kanalı olacak. 15 Kasım'dan itibaren Arapça kanalımız başlıyor. Biz Türk halkı için çalışıyoruz, hayırlı olsun” dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TRT'nin İzmir'den yayın yapan yeni turizm ve belgesel kanalının önemli bir işlevi yerine getireceğini belirterek, “Bu kanal bir yoldur; bilgi yoludur, iletişim yoludur, medeniyet yoludur” dedi. Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde yapılan kanalın açılış töreninde konuşan Bakan Binali Yıldırım, kanalın İzmir kentine hayırlı olmasını diledi ve “Açılış son günlerin moda tabiri. TRT de modaya uymuş, Ankara ve İstanbul'dan sonra İzmir'i de yayın alanı olarak seçmiş” dedi.
Yıldırım, TRT'nin yeni kanalının açılışında Ulaştırma Bakanı olarak katıldığını belirterek, “Kanallar, yollar ulaşmak, erişmek içindir. Bu kanal da insanlara ulaşımı, erişimi sağlıyor. Bu kanal da bir yoldur; bilgi yoludur, iletişim yoludur, medeniyet yoludur. Çağımız bilgi çağı. Bilgiye erişen, bilgiye sahip olan, bilgiyi kullanan toplumlar, öne geçiyor. Kullanamayan toplumlar da geride kalıyor. İşler artık topla tüfekle olmuyor, bilgiyle oluyor” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dört belgeselcinin konuk olduğu ve canlı yayınlanan paneli yönetti. Arınç, panele katılan Coşkun Aral, Ertuğrul Karslıoğlu, Hasan Özgen ve Yaban TV'nin kurucularından Melih Meriç'e belgeselcilik, belgeselin sinema filminden farkı, fotoğraf belgesel ilişkisi gibi konularda çeşitli sorular yöneltti.

Belgeselci Coşkun Aral, Arınç'ın ‘Çok sayıda savaşta fotoğrafçı olarak yer aldınız, hangi savaşın belgeselini yapmak istersiniz’ sorusuna verdiği, “Çok sayıda savaşa tanık oldum, keşke bunlar olmasaydı da başka meslek yapsaydım. Hiç savaş olmasın, savaş belgeseli yapılmasın” yanıtı açılışa katılanlardan büyük alkış aldı.

Konuşmalar ve panel sırasında sinevizyonda ödül almış çeşitli belgesellerden bölümler gösterilen gecede, konuşmaların ve panelin ardından TRT sanatçıları müzik dinletisi sundu.(dha)