TRT'ye göre Erzurum'da deprem oldu

NATO Zirvesi öncesinde TRT'de çalışan bir muhabirin 'geçici sürgüne' gönderilmesiyle ilgili olarak CHP Yozgat Milletvekili Emin Koç'un soru önergesine garip bir yanıt geldi.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - NATO Zirvesi öncesinde TRT'de çalışan bir muhabirin 'geçici sürgüne' gönderilmesiyle ilgili olarak CHP Yozgat Milletvekili Emin Koç'un soru önergesine garip bir yanıt geldi. Devlet Bakanı Beşir Atalay tarafından verilen yanıtta, aynı zamanda sendika işyeri temsilcisi de olan TRT İstanbul muhabiri Mehmet Demirci'nin Erzurum'da deprem olduğu için görevlendirildiği belirtildi. Oysa Mehmet Demirci'nin görevlendirildiği tarihlerde Erzurum ve çevresinde herhangi bir deprem meydana gelmemişti.
TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz'ün verdiği bilgiler ışığında soru önergesini yanıtlayan Atalay, "görevlendirmeden (18 Haziran) bir süre önce Erzurum'da meydana gelen depremin dikkate alındığını" kaydetti. Soru önergesine verilen yanıtta, Demirci'nin sendikal faaliyetlerinin görev değişikliğiyle ilgisi bulunmadığı da belirtildi.
Haber-Sen sendikası Yönetim Kurulu üyesi Osman Köse, soru önergesinde sürgüne gerekçe olarak gösterilen depremi Erzurum TRT bürosuna, bilim adamlarına ve Kandilli Rasathanesi'ne sorduklarını belirterek, "Demirci'nin gönderildiği tarihte ne Erzurum'da ne de çevresinde deprem oldu. 15 Haziran'da Saros Körfezi'nde deprem oldu. Verilen yanıtla olmayan bir deprem olmuş gibi gösterilerek TBMM ve kamuoyuna yanlış bilgi verildi" dedi.
NATO Zirvesi öncesi tüm televizyonların İstanbul'a takviye yaptığını, TRT'nin ise çalışanlarını şehir dışına gönderdiğini belirten Köse, Demirci'nin Erzurum'a gönderildiği dönemde, Ankara'dan İstanbul'a ikisi müdür beşi muhabir yedi kişinin takviye yollandığı da belirledi.
NATO sürgünü
İstanbul'da 28-29-30 Haziran tarihlerinde düzenlenen NATO Zirvesi için devlet televizyonu TRT'de çalışanları isyan ettiren uygulamalara imza atılmıştı. Birkaç çalışanın gözaltına alınmasının yanı sıra, kuruma polisler girerek arama yapmış, çalışanların dolaplarına bakılmış, sadece belirli sayıda personelin TRT'ye giriş çıkışlarına izin verilmişti. Bu dönemde HaberSen'in işyeri temsilcisi olan Demirci, aynı gün içinde Ankara'dan ulaştırılan bir yazıyla 'acil' olarak Erzurum'da görevlendirildi. Demirci, görevinin acil olduğu belirtilmesine karşın otobüsle Erzurum'a yollandı. Aynı dönemde Trabzon'da görevlendirilen muhabir acil olmamasına karşın uçakla gönderilmişti.