Truvalı Helen de kim, dünya Truvalı Hektor'u konuşacak!

Plan Bütçe Komisyonu'nda Kültür Bakanlığı'nın bütçe görüşmeleri sırasında Bakan Ertuğrul Günay'ın Çanakkale'ye 100 metre boyunda Hektor heykeli dikmekten söz etmesi, Çanakkale'de heyecan yarattı.

ÇANAKKALE - Plan Bütçe Komisyonu'nda Kültür Bakanlığı'nın bütçe görüşmeleri sırasında Bakan Ertuğrul Günay'ın Çanakkale'ye 100 metre boyunda Hektor heykeli dikmekten söz etmesi, Çanakkale'de heyecan yarattı.
Heykel en çok Homeros'un eseri 'İlyada'daki karakterden esinlenerek 12 yıl önce Hasan olan ön adını Hektor olarak değiştiren Hektor İsmet Öktem'i mutlu etti. 64 yaşındaki Çanakkaleli sosyolog, "Sayın Bakanın bu kararını da coşkuyla karşıladım. Bu sayede Anadolu'nun gerçek kimliğine genç kuşaklar kavuşacaklardır." Öktem, heykelin boğaza hâkim Çamburnu Tepesi'ne dikilebileceğini söyledi.
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise heykelin Truva antik kentine dikilmesini önerdi. Gökhan, "Hektor gerçek bir Truva kahramanı. Önemli bir sembol. Bir Truva müzesi ve heykeli, antik kenti daha ilgi çekici bir hale getirecektir. Sayın Bakan'a hem teşekkür ediyoruz hem de proje konusunda kendisini destekliyoruz."