TSK 30'un üstünde personeli ihraç ediyor

TSK 30'un üstünde personeli ihraç ediyor
TSK 30'un üstünde personeli ihraç ediyor
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 30'un üzerinde subay ve astsubaya resmi bir yazı tebliğ edip ordu ile ilişiklerinin 2 Ocak 2014'e kadar kesilmesini istediği ortaya çıktı.

Radikal.com.tr – Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 30'un üzerinde subay ve astsubaya resmi bir yazı tebliğ edip ordu ile ilişiklerinin 2 Ocak 2014’e kadar kesilmesini istediği ortaya çıktı.

TSK’nın, Yüksek Askeri Şûra kararları dışında “TSK Personel Kanunu ve Subay Sicil Yönetmeliği’ne aykırı davranış/faaliyetler içinde bulunmak” suçundan yani “disiplinsizlik” gerekçesine dayanarak bu şekilde yazılar tebliğ etmesi ordu içinde rastlanan bir durum.

Vatan gazetesinden Murat Çelik bugün köşesinde kaleme aldığı yazıda, ihraç edilen personelin bir bölümünün İzmir ’de devam eden ‘Askeri Casusluk Davası’nda tutuksuz yargılanmakta olan muvazzaflar olduğuna dair bilgi aldığını belirtti.

TSK’nın şûra dışında aldığı bu tür kararlar kendi kuvvet komutanlıklarının yaptığı iç soruşturmaların neticesi. Bu yüzden Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne itiraz yolu da açık.

Murat Çelik’in yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.