TSK: Halka teşekkürler


Genelkurmay, terör olaylarının ardından halkın Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik sergilediği dayanışmayla şehit ve gazilerin sahiplenilmesine yönelik girişimlere basın açıklamasıyla teşekkür etti.

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı, yaşanan son terör olaylarının ardından vatandaşların teröre karşı sergiledikleri duyarlılık, dayanışma ve şehit ve gazilerin sahiplenilmesine yönelik girişimlere basın açıklaması ile teşekkür etti. Genelkurmay, haziran ayında internet üzerinden yaptığı açıklmada halkın terör eylemlerine karşı kitlesel tepki vermesini istemişti. Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt 24 Ekim'de Milliyet gazetesine verdiği demeçte de sağduyu çağrısı yapmıştı.
Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesi aracılığıyla yaptığı açıklamada, son dönemlerde PKK terör örgütü tarafından düzenlenen saldırılarda güvenlik güçlerinden ve sivil vatandaşlardan kayıplar verildiği anımsatılarak şöyle denildi:
"Terör eylemlerinden sonra Genelkurmay Başkanlığı'nı telefonla arayan, mektup veya mesaj gönderen on binlerce vatandaşımız, sivil toplum ve meslek kuruluşlarımız ile üniversitelerimiz taziyelerini bildirmişler; terörle mücadelede Türk Silahlı Kuvvetleri'ne olan güven ve desteklerini tazelemişlerdir. Öte yandan, kadın erkek binlerce vatandaşımız terörle mücadelede görev almak için ilgili makamlara gönüllü başvurular yapmışlardır.
Vatandaşlarımızın teröre karşı sergiledikleri duyarlılık ve dayanışma ile şehitlerimize gösterilen saygı ve sahiplenme, övgülerin en büyüğüne layıktır. Çeşitli iletişim vasıtaları ile Genelkurmay Başkanlığı'na ulaşarak terörle mücadeleye destek veren, bu konudaki samimi duygu ve düşüncelerini paylaşan tüm vatandaş, kurum ve kuruluşlarımıza Türk Silahlı Kuvvetleri olarak şükranlarımızı sunarız."
Genelkurmay Başkanlığı 8 Haziran 2007 gece yarısı internet sitesine koyduğu basın açıklamasında "12 Nisan 2007'de terörün Mayıs 2007 tarihinden itibaren tırmanacağını kamuoyuna açıkladığı" hatırlatılmış ve terör eylemlerine karşı Türk milletinin kitlesel karşı koyma refleksini göstermesini istemişti.
Orgeneral Büyükanıt, Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila'ya 24 Ekim'de verdiği röportajda ise tepkileri yakından izlediğini ve gurur duyduğunu söylemiş ve 'vatandaşların tepkilerini gösterirken sağduyuyu elden bırakmamalarının da çok önemli olduğunu' vurgulamıştı.