TSK halkın nabzını tuttu: Çözüm mümkün ama görüşmeler PKK'yı güçlendirir

TSK halkın nabzını tuttu: Çözüm mümkün ama görüşmeler PKK'yı güçlendirir
TSK halkın nabzını tuttu: Çözüm mümkün ama görüşmeler PKK'yı güçlendirir
Genelkurmay, STK ve akademisyenlerin katılımıyla terörü ve çözüm sürecini masaya yatırdı. Toplantıda sunulan bir rapora göre Türk ve Kürt kökenlilerin birleştiği iki nokta 'birlikte yaşayabiliriz' ve 'süreç PKK'yı güçlendiriyor' oldu.

Genelkurmay Başkanlığı'nın, İmralı sürecinin tartışıldığı süreçte akademisyenler, terör uzmanları, düşünce kuruluşu temsilcileri ile TSK ve Başbakanlık başta olmak üzere çok sayıda devlet kurumunun da katılımıyla, "Terörle ve Teröristle Mücadele ( PKK )- Değerlendirmeler ve Öneriler" başlıklı bir çalıştay düzenlediği ortaya çıktı.

Akşam gazetesinden Mahmut Gürer’in haberine göre 6-7 Şubat'ta Ankara 'daki NATO'ya bağlı Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi'nde yapıldığı öğrenilen zirvede, terörün nasıl çözüleceği konuşuldu.

RAPOR DİKKAT ÇEKTİ

Çalıştayda katılımcı devlet kurumları arasında, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri, Milli Savunma, Adalet, Dışişleri bakanlıkları, Kuvvet Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı, Kamu Güvenliği Müsteşarlığı ile bazı diğer devlet kurumlarının temsilcileri yer aldı. Kurumların temsilcileri terörle mücadelenin kendilerine düşen kısımlarıyla ilgili bilgi verdi.

Toplantıda yer alan Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi  (Bilgesam) adına merkezin Sosyo-Kültürel Araştırmalar Uzmanı Dr. Salih Akyürek'in "Güneydoğu Sorunu ve Toplumsal Algılar" başlıklı bir raporu dikkat çekti.

Türk kökenlilere göre sorun çözülmez

- Türkiye toprakları üzerinde ortak gelecek olacağını düşünen Türk kökenlilerin oranı % 70.7 iken bu rakam Kürt kökenlilerde % 90.3.

- Kürtlerin yüzde 94'ü, "Türk bayrağı benim de bayrağımdır", yüzde 91'i de "İstiklal marşı benim de marşımdır" diyor.

- Demokratik açılım süreciyle birlikte kamu görevlilerinin halka yaklaşımının iyileştiğini savunan Kürt kökenlilerin oranı % 35.6.

- Devlete olan güvenin arttığını belirten  Kürt kökenlilerin oranı % 40.6.

- Türk kökenlilerin yüzde 84'ü örgüt ve Öcalan ile görüşme yapılmasının PKK'nın güçlenmesine hizmet ettiğini düşünürken, bu oran Kürt kökenlilerde yüzde 51.9 seviyesinde seyrediyor.

- Kürtlerİn yüzde 51.3'ü "Devletin Güneydoğu sorununu çözebileceğine inanıyorum" derken, yüzde 49.7'si ise "Devletin Güneydoğu sorununu çözmek istediğine inanıyorum" değerlendirmesini yapıyor.

- Sorunun devlet tarafından çözülebileceğini belirten Türk kökenlilerin oranı % 32.6.

- Türk kökenlilerin yüzde 79.1'i şimdiye kadar Kürt kökenli yurttaşlara yönelik olarak verilen hakların çözüm için yeterli olduğunu düşünüyor. Bu oran Kürt kökenlilerde ise yüzde 31.9 seviyesinde seyrediyor.

- Çözümü yerel yönetimlerin güçlendirilmesiyle olabileceğini düşünen Kürt kökenlilerin oranı %14 civarında. Kürt kökenlilerin % 5.7'si federatif yapı, % 2.3'ü de bağımsızlık istiyor.


  http://www.radikal.com.tr/112374811237485

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne Anketi - NİHAT12

  Anket yapmak bu kurumun işi değildir.Siyaset için kullanılan bir araçtır.Bu kurum.Yani TSK.Çop,silah ellerine verilmiş.Korku şiddet kullanılarak siyaset kurumunun projelerini halka benimsetmeye çalışıyor bu kurum.Toplumu korkuyla terbiye etmenin bir aracı.Şimdi halkın algısıyla korkuyla özdeşlik kazanmış bir kurumun anketine halk ne verecek.Elbetteki kurumun istemi doğrultusunda cevap verecek.Bu nedenle bu anket yok hükmündedir.Benim nazarımda.

  Hala akıllanmadılar - Ukelaa

  Hala TSK'nın bir siyasi parti olmadığını öğrenemediler . TSK'nın hangi hizmet maddesinde böyle bir uygulama yapmak görev olarak tanımlanıyor gerçekten merak ettim . Bu ülkenin en büyük sorunu kimse kendi görev ve yükümlülüğünü ya bilmiyor yada sevmiyor , herkez başka işler güçler peşinde . Gene derin devlet kokuları yayılmaya başladı ortalığa , miğdem bulandı .

  - momentum

  Şimdi ben anlamadım. Haberin başlığında TSK halkın nabzını tuttu diye yazıyor. İçinde ise, TSK'nın sadece kurumlar arası bir çalıştay düzenlediği, bu çalıştaya katılan Bilgesam adlı kuruluşun söz konusu verileri sunduğu belirtiliyor. Olay böyle ise, haber başlığı yanlış ve yanıltıcı. Verilere gelince, üç aşağı beş yukarı diğer anketlerle aynı neticeyi veriyor: Kürt sorunun çözümüne ve Türklerle Kürtlerin birlikte yaşayacağına inanan Türklerin oranı, Kürtlerin oranının çok aşağısında. Bu da artık bu sorunda yeni bir döneme girildiğini, Türklerin de en az Kürtler kadar fikri alınmadan sorunun çözülmesinin mümkün olmayacağını gösteriyor. Hele o son veriler: federasyon isteyen Kürtler % 5.7, bağımsızlık isteyen Kürtler % 2.3. Bir fıkra (teşbihte hata olmaz): Yolculuk eden iki arkadaştan biri diğerine muziplik yapmak ister: "Şu yolun kenarındaki pislikten bir parça ağzına sür, cebimdeki bin lira senin." Öbürü yapar ama sonra ikisini de alır bir düşünce. "Ben para için bu işi niye yaptım?" Öbürü de "Niye bir muziplik için cebimdeki parayı kaybettim?" Dönüşte yolun aynı yerine gelince bu sefer öteki diğerine aynı teklifi yapar. O da hemen kabul eder ve para onun cebine geri girer. Sonra da birbirlerine bakarlar: "Değişen bir şey olmayacaktı da biz bu b.ku niye yedik?" Değişen bir şey olmayacaktı da 35 bin insan niye öldü? Hayatlarımız ve seçimlerimiz gayrı ciddi ve değersiz olduğu için mi?

  Kürtlere cesaret gelmiş... - sasdi

  Aklıma geldi;ben 90'lı yıllarda Güneydoğudaydım. Herhangi bir yabancı bir Kürde yaklaşıp "havalar nasıl ?" diye sorduğunda bile,velevkî köy PKK'nin kalesi olsun, aldığı cevap yüzde yüz : "Allah dewleta millete zewal vermesın; bız terora karşiyız;bayragımız içın can verırız. kahrolsın PKK" olurdu. Bu araştırmayı asker yapmış gibi. Yine de cevaplardan anlıyorum ki kürtlere epeyce cesaret gelmiş. Yüzde on doğru cevap vermişler.

  TSK dan geldim diyecek anket yapacak - huseyin366

  Okurken güldüm doğrusu.TSK anket yapacak,halk içinden geldiğini söyleyecek.Ne kadar bilimsel!Hala gülüyorum doğrusu.