TSK: İşte harcamamız

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nca dün gerçekleştirilen 'Ulusal Savunma Sanayi' gösterisinde, ordunun çalışmalarından başarıyla söz ederken, siyasilere de ince bir gönderme yaptı.
Haber: MURAT GÜRGEN / Arşivi

KARAPINAR - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nca dün gerçekleştirilen 'Ulusal Savunma Sanayi' gösterisinde, ordunun çalışmalarından başarıyla söz ederken, siyasilere de ince bir gönderme yaptı. Sezer, "Devletimizin bizlere verdiği her görevin temel amacı ve özü ulusun mutluluğunu ve gönencini yükseltmektir. Devletin tüm kurum ve organları bu bilinçle görev yapmalı ve bu görevin sorumluluğunu taşımalıdır" diye konuştu.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun, Türkiye 'nin savunma harcamalarının fazla olduğu yönündeki eleştirilere verdiği "Bizi eleştirenleri mayısta Karapınar'a bekliyoruz" yanıtı dünkü gösterilere yansıdı. Kıvrıkoğlu'nun işaret ettiği bu gösteri, Cumhurbaşkanı Sezer, TBMM Başkanı Ömer İzgi, bazı bakanlar, kuvvet komutanları ve çok sayıda davetlinin katılımıyla dün gerçekleştirildi. Gösteride, tamamen yerli üretim obüslerin ve 'Sakarya' adı verilen füzenin tanıtımı yapıldı.
Kıvrıkoğlu: Titiz kullanıyoruz
Sezer, Türkiye'nin dünyanın en istikrarsız bölgelerinden birinde yer aldığına dikkat çekerken, "Ülkemize yönelik risk ve tehditler Silahlı Kuvvetlerimizin daha hazırlıklı olmasını gerekli kılmaktadır. Silahlı Kuvvetlerin 21. yüzyıl siyasal, toplumsal ve teknolojik gelişmelerine koşut biçimde, esnek ve hareket gücü yüksek yapıya kavuşturulması yönündeki çabalarımızı sürdürmeliyiz" dedi.
Kıvrıkoğlu da konuşmasında savunma harcamalarına değindi. Kendilerine sağlanan sınırlı kaynağı titizlikle kullandıklarını söyleyen Kıvrıkoğlu, "Ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya olduğumuz bu dönemde üretimi artırıcı çalışmaların her alanda bilinçli ve etkin tasarruf tedbirleriyle desteklenmesinin
gerekli olduğuna inanıyorum. Özellikle bulunduğumuz coğrafyadaki istikrarsızlıklar Türkiye'nin silahlı kuvvetlerinde önemli bir azaltmaya gitmesine henüz izin vermemiştir" diye konuştu.
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hilmi Özkök de, Türkiye'nin savunma harcamalarını sürdürmeye mecbur olduğunu vurguladı. Özkök, bu gösteriyi düzenlerken kaynak kullanımına dikkat ettiklerini de ifade etti.