TSK kendi uydusunu yapmak istiyor

TSK, Türksat'a, "İletişim için uydu yapmak istiyoruz" dedi. Genelkurmay, "TÜBİTAK, DPT ve üniversitelerle temastayız" yanıtı üzerine açık çek verdi: "Her tür desteğe varız."
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Yedi yıl sonra ömrünü tamamlayacak Türksat 1C uydusundaki X bandı aracılığıyla kendi özel haberleşmesini sağlayan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), kendi uydusunu yapmak için harekete geçti. Türksat A.Ş.'yi ziyaret eden Genelkurmay heyeti, TÜBİTAK, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve üniversitelerle ortak çalışılan uydu projesi hakkında bilgi aldı ve çalışmaya 'para' desteği taahhüt etti.
Türkiye'nin uzayda üç adet kendi fırlattığı, bir adet de kiraladığı, dört uydusu bulunuyor. Bunlardan; 1994'te fırlatılan Türksat 1B uydusu, iki yıl sonra ömrünü tamamlayacak. Söz konusu uydu üzerindeki her türlü kanal ve haberleşme sistemleri Türksat 1C'ye aktarıldı. Türksat 1C, 1996'da uzaya fırlatılmıştı. Ocak 2008'de 'inclined' (gezer) pozisyona düşecek olan uydu ömrünü 2011'de tamamlayacak. Türksat 2A uydusu ise 2001'de uzaya fırlatıldı. Bu uydunun ömrü de Ocak 2019'da sona erecek. Türkiye sahip olduğu yörüngelerde ömrü biten uyduların yerine iki yıl içinde uydu fırlatmazsa yörüngeleri kaybediyor.
'Ömrü bitince ne yapacağız?'
Genelkurmay Başkanlığı'nın endişelerini önce Türk Telekom'a bir yazı yazarak ilettiği öğrenildi. Yazıda, Genelkurmay'ın haberleşmesini sağladığı uzaydaki 42 derece yörüngesindeki Türksat 1C'nin ömrünün bitmesi halinde ne yapılacağı soruldu. Türk Telekom, Genelkurmay'ı Türksat A.Ş'ye yönlendirdi. Bunun üzerine Genelkurmay Başkanlığı'ndan 30 üst düzey komutan geçen ay Türksat A.Ş.'ye giderek, konuyla ilgili görüşmelerde bulundu.
Genelkurmay heyeti, Türksat A.Ş. yetkililerine, endişelerini anlatarak, "Biz uydu yapmak istiyoruz" dedi. Türksat A.Ş. yetkilileri ise TÜBİTAK, Devlet Planlama Teşkilatı ve üniversitelerle 'Kendi uydumuzu kendimiz yapabilir miyiz?' diye görüşmeler yaptıklarını iletti. Bunun üzerine Genelkurmay yetkilileri, "Biz aslında askeriye bu tip işlere girmesin istiyoruz. Eğer kendi uydumuzu kendimizin yapacağı bir proje varsa biz onu desteklemeye hazırız. Bunun için size maddi destekte de bulunabiliriz" diye konuştu.