TSK mayınların yüzde 50'sini imha etti

Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

KIRIKKALE - Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), şartları 2014 yılına kadar yerine getirilmesi gereken Ottowa Sözleşmesi, çerçevesinde depolarındaki anti personel kara mayınlarının yaklaşık yüzde 50’sini imha etti.
Genelkurmay Başkanlığı dün, haftalık basın bilgilendirme toplantısı yerine Kırıkkale’deki TSK Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisi’ne (MAAT) tanıtım gezisi düzenledi. MAAT Müdürü Yarbay Zafer Akalın, 8 Kasım 2007’de hizmete giren tesisin NATO’nun lojistik hizmet veren kuruluşu NAMSA’dan patlayıcı maddeler ile çalışabilirlik sertifikası aldığını söyledi. Akalın’ın verdiği bilgiye göre; tesis 6 bin ton mühimmat ayıklama ve ayırma kapasitesine sahip. MAAT kara, hava ve deniz araçlarının mühimmatını ve mayınları etkisiz hale getirebilen dünyadaki tek entegre tesis olma özelliğini de taşıyor.
Tesiste; 10’u subay, 16’sı astsubay, 54’ü sivil memur, 97’si de işçi olmak üzere toplam 177 personel görev yapıyor. Bunların arasında er ve erbaş bulunmuyor. TSK bünyesinde işçi statüsünde görev yapan sivil personel özel bir eğitimden geçirildikten sonra tesiste çalışıyor. Yangın ve patlama ihtimaline karşı birbirinden uzak ve koruma duvarlı dokuz ayrı üniteden oluşan tesisteki hassas işlemler, patlama riskine karşı zırh korumalı ortamlarda gerçekleştiriliyor.
Kızılırmak nehrinin yakınında kurulan tesisten çevreye zararlı madde salınmıyor. Bazı maddeler imha edilirken ortaya çıkan zehirli gazlar filtre edilerek atmosfere salınırken, metal hurdalar ve TNT ise tekrar kullanılmak üzere Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na (MKEK) gönderiliyor. Tesiste bugüne kadar mühimmattan çıkarılan 1800 ton metal ve 1000 ton da patlayıcı madde MKEK’ya verilerek ekonomiye kazandırıldı.
 Türkiye’nin 1 Mart 2004 tarihinde taraf olduğu Ottowa sözleşmesi gereği anti personel mayınların imhası da burada yapılıyor. Akalın, bir soru üzerine,  bugüne kadar TSK’nın depolarında bulunan anti personel kara mayınlarının yaklaşık yüzde 50’sinin MAAT’de imha edildiğini söyledi. İmha edilen mayınların miktarı hakkında ise bilgi verilmedi.