TSK: Özel Kuvvetler illegal bir yapı değil

TSK: Özel Kuvvetler illegal bir yapı değil
TSK: Özel Kuvvetler illegal bir yapı değil

Genelkurmay Başkanlığı, TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na MİT tarafından gönderilen ihbar mektuplarında, Hrant Dink, Malatya, Rahip Santoro cinayetlerinden, Bülent Arınç’a suikast gibi ülkede kaos yaratacak eylem planlarından sorumlu tutulan ‘Özel Kuvvetler Komutanlığı’na dair açıklama yaptı. “Özel Kuvvetler Komutanlığı gizli, illegal bir yapılanma olmadığı gibi faaliyetleri de illegal değildir” denilen açıklamada, “Geçmişe yönelik soruşturma ve dava konusu olmuş birtakım iddialarla ‘Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın suç örgütü gibi gösterilmesi, zor koşullarda görev yapan ve bazıları şehit veya gazi olan personelimize yapılmış haksızlıktır” denildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
YAYINLAR TSK’YI ETKİLİYOR: ‘Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesindeki bazı unsurların illegal faaliyetlerde bulunduğu’ şeklindeki iddialardan yola çıkılarak, TSK personelini ilgilendiren ve devam eden soruşturma ve kovuşturmaları etkileme sonucu doğurabilecek nitelikteki yayınların kurumsal olarak TSK’yı da etkileyecek boyutlara dönüştüğü değerlendirilmektedir. Ülke savunması için zaruri olan bir kurum, maksatlı olduğu değerlendirilen yazı ve yorumlarla zan altında bırakılmaktadır. Bu durumun, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın görevlerini yerine getirmesine olumsuz etki yapacağı ve ülke savunmasında zafiyet yaratabileceği düşünülmektedir.
İŞLEME GEREK GÖRÜLMEDİ: İddiaların kaynağı, 2007’de MİT Müsteşarınca devletin ilgili makamlarına elden sunulan isimsiz ve imzasız ihbar mektuplarıdır. İddialar o yıl incelenmiş, işleme gerek görülmemiştir Komisyonun raporunu hazırlayıp TBMM’ye sunması sonrasında MİT tarafından gönderilen belgelerin işleme alınmadığı öğrenilmiştir. İddiaların, yetkisiz ve usulsüz olarak, bir şekilde, basına sızdırıldığı bazı basın yayın organlarında yapılan yayınlardan anlaşılmıştır.
ÖZEL KUVVETLER’İN GÖREVİ: Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın vazifesi; kara, deniz ve hava kuvvetlerinin harekâtını kolaylaştırmak, ülkemizin işgaline karşı planlamaları yapmak, teröristle mücadelede verilen görevleri yapmaktır. Seferberlik Tetkik Dairesi; personel seferberliğini planlayan ve seferde emirle icra eden legal bir kuruluştur.