TSK pazularını göstermeye başladı

Güneydoğu'daki son gelişmeler, Irak'ın Türkiye'ye verdiği nota ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınırdaki tatbikatı dış basında geniş yankı buldu.

İSTANBUL - Güneydoğu'daki son gelişmeler, Irak'ın Türkiye'ye verdiği nota ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınırdaki tatbikatı dış basında geniş yankı buldu.
BBC: Irak'ın protesto mektubu, açık biçimde yükselen gerilimi, Türkiye ile Iraklı Kürtler arasındaki değil, iki devlet arasında ele alınması gereken bir sorun olarak tutmayı amaçlıyor.
New York Times: Irak'ın notası uzlaştırıcı bir ton içeriyordu. Irak hükümeti, PKK'nın ülkedeki varlığına karşı olduğunu vurguladı.
Le Monde: Irak, Türkiye'nin bombalamalarını protesto etti. Protesto notası, Irak, Türkiye, ABD ve PKK'nın binlerce Türk askerinin sınırı geçtiği haberlerini yalanlamasının ardından iletildi. Türk ordusu, Kuzey Irak'ta, belirsiz bir tarihte operasyon düzenlemeye hazır.
Liberation: Türk Silahlı Kuvvetleri, Cizre'deki tatbikat hamlesiyle Kuzey Irak'ta pazularını göstermeye başladı. Ankara, Kuzey Irak'ta PKK'ya baskı kuruyor. Türkiye'de ordu, yükselen milliyetçilikten de büyük güç alıyor. Sınır ötesi bir operasyon kararı durumunda, hükümet TSK'ya karşı çıkabilecek konumda değil.
The Conservative Voice: ABD'li muhafazakârların internet sitesi The Conservative Voice'un köşe yazarı Scott Sullivan, eski ABD Başkanı Bill Clinton'un Londra merkezli Arapça bir gazeteye yaptığı açıklamada, 'ABD'nin askerlerini Kuzey Irak'a çekerek PKK'yı Türk askerlerine karşı koruma çağrısı yaptığını yazdı. Sullivan, Clinton'ın bu sözlerinden sonra PKK'nın saldırılarını artırdığına işaret etti.
Yomiuri (Japon gazetesi): Tokyo Üniversitesi'nin İslam uzmanı Profesörü Masayuki Yamauchi, "Seçimleri AKP'nin kazanması askeri bir darbeyi tetikleyebilir" diye yazdı. (Dış Haberler)