TSK serum da üretecek

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yararına faaliyet gösteren vakıfların ortak girişimiyle yapılan serum fabrikası dün törenle açıldı.

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yararına faaliyet gösteren vakıfların ortak girişimiyle yapılan serum fabrikası dün törenle açıldı. Fabrika TSK Güçlendirme Vakfı, TSK Elele Vakfı, TSK Dayanışma Vakfı, TSK Mehmetçik Vakfı, TSK Vakfı Mensuplarının Tahsiline Yardım Vakfı ve TSK Sağlık Vakfı'nın ortak yatırımı olarak kurulan Türktıpsan A.Ş. tarafından hizmete konuldu.
Akyurt'taki fabrikanın açılış törenine Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, kuvvet komutanları ve Jandarma Genel Komutanı ile Avusturya Büyükelçisi Marius Calligaris de katıldı.
Türk çıkarı için üretim
Törende konuşan Türktıpsan A.Ş. Genel Müdürü Volkan Kaplama, şirketin Türkiye'nin sağlık alanındaki ihtiyaçları ve çıkarlarını dikkate alarak faaliyet göstereceğini söyledi. Bu kapsamda öncelikle serum, ardından da kan, aşı ve biyoteknoloji yatırımları yaparak ülke ekonomisine katma değer yaratmak amacıyla çalışacaklarını belirtti.
Türktıpsan A.Ş. Genel Müdürü Kaplama, toplam 22 bin metrekarelik alanda inşa edilen fabrikanın Sönmez-Vona-Austroplan (Avusturya firması) iş ortaklığı tarafından 18 ayda tamamlandığını belirtti. Kaplama, 18 milyon avroya mal olan fabrikada tek vardiyada 6 milyon torba serum üretilip 44 kişinin istihdam edileceğini açıkladı.
Avusturya Büyükelçisi Maurius Calligaris de konuşmasında fabrikanın açılışının Türkiye ile Avusturya'nın arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi açısından önemli bir adım teşkil ettiğini söyledi.
Konuşmaların ardından protokoldekiler, fabrikayı gezdi. Ancak kısa süre önce menisküs ameliyatı olan Savunma Bakanı Gönül, koltukta oturarak istirahat etti. Yağmurlu bir havada yapılan tören sırasında mini etekli görevliler komutanlara şemsiye tuttu. Cumhurbaşkanı Sezer ise törende kendi şemsiyesini kendi taşıdı. Genelkurmay Başkanı Özkök de kendisine uzatılan şemsiyeyi istemedi ve yağmur altında hızlı adımlarla aracına ulaştı.


    http://www.radikal.com.tr/7478637478630

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.