TSK: Suriye sınırında hava aracı düşürüldü

TSK: Suriye sınırında hava aracı düşürüldü
TSK: Suriye sınırında hava aracı düşürüldü
TSK'dan yapılan açıklamada Suriye sınırında milliyeti belirsiz bir hava aracı düşürüldüğü duyuruldu. Düşürülen aracın bir İHA olduğu belirlendi.

RADİKAL - TSK'dan yapılan açıklamada Suriye sınırında angajman kuralları çerçevesinde üç kez uyarılan milliyeti belirsiz bir hava aracının düşürüldüğü duyuruldu.
Açıklama şöyle: " Bugün Suriye sınırında ülkemizin hava sahası içerisinde milliyeti bilinmeyen bir hava aracı tespit edilmiş; üç defa ikaz edilmesine rağmen hareketine devam etmesi üzerine, sınırda devriye görevi icra eden uçaklarımız tarafından angajman kuralları çerçevesinde ateş edilerek düşürülmüştür. Türk Silahlı Kuvvetleri kendisine verilen görevi angajman kuralları çerçevesinde kararlılıkla uygulamaktadır."

Rusya'dan düşürülen hava aracı sonrası açıklama

Hükümetten düşürülen İHA ile ilgili açıklama

Hangi ülkeye ait olduğu bilinmeyen İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) parçaları, askerler tarafından toplandı ve askeri helikopter ile incelenmek üzere Gaziantep 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’na götürüldü. Bölgede yoğun güvenlik önlemi alan jandarma, incelemesini sürdürüyor.

UÇAK PİST BAŞINDAN DÖNDÜ 

Öte yandan Türk Hava Yolları'nın (THY) bugün İstanbul 'dan Gaziantep'e 11.25'de gidecek olan TK-2222 sefer sayılı uçağı, Suriye sınırında insansız hava aracının düşürülmesi nedeniyle verilen bir talimatla Atatürk Havalimanı'nda pist başından geri döndü. THY'nin İstanbul-Gaziantep seferini gerçekleştirecek yolcu uçağı saat 11.25'te kalkış için piste geldi. Havalanmak üzere hazırlık yapan uçağın pilotu, son anda tekrar park yerine döndü. Pilot yolculara “ Ankara üzerinde olumsuz hava şartlarından dolayı geri dönülecektir" diye anons yaptı. Yolcular pilotun anonsu üzerine tepki gösterdi. Daha sonra pilot "Yakıt almamız gerekiyor" diye anons yaptı. Uçak, saat 12.45 sıralarında Gaziantep'e gitmek üzere havalandı.