TSK ve AKP'li Arınç'tan iki 'PKK üstlendi' açıklaması

PKK'nın Tokat'ta 7 askerin şehit olduğu saldırıyı üstlenmesinin ardından bugün TSK ve AKP'den art arda ilginç açıklama geldi. TSK saldırıyla ilgili komplo teorilerinin haksız ve maksatlı olduğunu söylerken, Arınç'ın saldırıya yapan grubun bağımsız hareket ettiğine değinmesi dikkat çektiTOKAT SALDIRISINI PKK ÜSTLENDİ, İŞTE İLK TEPKİLER HABERİ İÇİN TIKLAYIN


Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Tokat’taki saldırının PKK/KONGRA-GEL terör örgütü tarafından yapıldığının açık ve net olarak belirlendiğini belirtti.

Korgeneral Pekin, eylemi gerçekleştiren teröristler ile bağlı olduğu terörist grup arasında 8-9 Aralık 2009’da yapılan telsiz konuşmalarındaki seslerin analizlerinden, eylemi yapan ve eylem talimatını veren teröristlerin tespit edildiğini bildirdi. Korgeneral Pekin, Genelkurmay Karargahındaki basın bilgilendirme toplantısında, 7 Aralıkta Tokat’ın Reşadiye ilçesinde meydana gelen, bir uzman çavuş ile altı erbaş ve erin şehit edildiği, bir uzman çavuş ile iki erin yaralandığı saldırıyla ilgili bilgi verdi. Korgeneral Pekin, olayla ilgili bugüne kadar maksatlı, ön yargılı ve haksız çeşitli yorumlar yapıldığını belirtti. 

Saldırının PKK/KONGRA-GEL terör örgütü tarafından yapıldığının açık ve net olarak belirlendiğini söyleyen Korgeneral Pekin, "Eylemi gerçekleştiren teröristler ile bağlı olduğu terörist grup arasında 8-9 Aralık 2009’da yapılan telsiz konuşmalarındaki seslerin analizlerinden, eylemi yapan ve eylem talimatını veren teröristler tespit edilmiştir" dedi. Korgeneral Pekin, Tokat’taki terörist eylemin ardından aynı gün 17.50’den itibaren Tokat Turhal ve Niksar’da 3 tabura yakın kuvvetin bölgeye sevk edilerek operasyona başlandığını, halen helikopter desteğinde, mevcut kuvvetlere takviye olarak bölgeye sevk edilen Jandarma Özel Harekat birlikleriyle operasyonlara devam edildiğini kaydetti. Teknik tespit imkanlarından faydalanılarak, bu olayın Tunceli bölgesinde bulunan terörist gruba bağlı özel güç birliğine ait 5-6 kişilik bir grup tarafından yapıldığının belirlendiğini bildiren Korgeneral Pekin, "Yapılan incelemede, eylem talimatının Tunceli bölgesinden sorumlu terörist tarafından verildiği belirlenmiş, ancak eylemle ilgili Zap bölgesinde bulunan ’HPG’ karargahına da rapor verildiği tespit edilmiştir" diye konuştu. Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Başkanı Korgeneral Pekin, Tokat’taki terörist eylemin ardından, 1993 yılında Bingöl’de meydana gelen 33 erin şehit edilmesiyle ilgili çeşitli iddiaların gündeme getirildiğini belirtti. Bingöl’deki olayla ilgili idari tahkikatın yapıldığını ve hukuki sürecin başlatıldığını anlatan Korgeneral Pekin, olayın PKK/KONGRA-GEL terör örgütü tarafından yapıldığının, görgü tanıkları ile sonradan yakalanan ve teslim olan 11 teröristin ifadelerinde açık olarak belirtildiğini, bu teröristler hakkında gerekli yasal işlem yapıldığını anımsattı. Korgeneral Pekin, "Hukuki süreci tamamlanmış bir konunun bazı çevrelerce tekrar tekrar gizli tanık ifadelerine dayanılarak gündeme getirilmesinin altında yatan nedenleri kamuoyunun takdirine bırakıyoruz" dedi.


ARINÇ: SALDIRIYI ‘DERSİM’ İSİMLİ BİR GRUP YAPTI


Başbakan Vekili, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Tokat’ın Reşadiye ilçesindeki terör saldırısına ilişkin olarak "Dün bağımsız eylem yaptığını ifade eden ve kendilerine göre Dersim ismini kullanan bir çete tarafından bu işin yapıldığı kendilerine yakın olan internet haber ajansında ortaya atılmıştır. Dolayısıyla bu eylemin PKK örgütü adına işlendiği bugün için gerçekleşmiştir" dedi. 

Arınç, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici’yi ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Reşadiye’deki terör eyleminin bütün Türkiye’de gönüllere ateş düşürdüğünü, yedi vatan evladının kalleşçe pusuya düşürülmek suretiyle şehit edildiğini ifade etti. Şehitlerin annelerinin, babalarının ve yakınlarının söylediklerini bütün siyasetçilerin iyi duyması gerektiğini dile getiren Arınç, şunları söyledi: "Hepimiz ve herkes akan kanların durmasını, gözyaşının dinmesini, Türkiye’ye huzur gelmesini istiyoruz. Şehitlerimizin cenazelerini, artık üzüntü ve gözyaşı içinde kaldırmak istemiyoruz. Bu ülkede bu işi yapanların, terörün tamamen tasfiyesini hepimiz arzu ediyoruz. Hükümet olarak bunun çabası ve çalışması içindeyiz. Dolayısıyla o şehit cenazelerindeki feryatları hükümet duymazdan gelemez. Siyasilerin da buna dikkat etmesi lazım. Görüş mesafesinin çok az olduğu sisli bir zamanda bir virajı tam dönülebileceği bir yerde pusu kurularak işlenmiş, maalesef askerlerimiz silahlarına davranma imkanı bile bulamadan şehit olmuşlardır. Bu işi yapanlar kaçmış. Buralarda takviye güvenlik güçleri göndermek suretiyle aramalar, taramalar, yol kesmeler, kontroller fazlasıyla yapılıyor. Bizim görevimiz, bu alçakça saldırıyı yapanları bir an önce yakalayıp adaletin pençesine teslim etmek ve cezalandırılmasını temin etmektir. Olayı kim yapmıştır, niçin yapmıştır ancak bunları yakaladıktan sonra ortaya çıkabilecektir. Tokat’ın Reşadiye ilçesinin böyle bir eylem için seçilmesinin özel bir anlamı var mıdır yok mudur? Bu da soruşturma sonucunda ortaya çıkabilecektir. Bu bölge, yıllardır PKK terörünün olmadığı, ama başka terör örgütlerinin eylem yaptığı bir bölgedir. Dolayısıyla kimin yaptığı araştırma sonucu ortaya çıkabilecektir."

"PKK ADINA İŞLENDİĞİ ORTAYA ATILDI"

Terör saldırısının PKK içindeki bağımsız eylem yaptığını ifade eden bir grup tarafından yapıldığının ortaya atıldığını belirten Arınç, "Dün bağımsız eylem yaptığını ifade eden ve kendilerine göre Dersim ismini kullanan bir çete tarafından bu işin yapıldığı kendilerine yakın olan internet haber ajansında ortaya atılmıştır. Dolayısıyla bu eylemin PKK örgütü adına işlendiği bugün için gerçekleşmiştir. Şimdi bize düşen sıkı takip ve iyi istihbaratla yapanları bizzat yakalamak, sadece tetiği çekenleri değil, onlara bu komutu veren onlara hükmeden elleri maşaları, beyinleri de bulabilmektir. Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak" diye konuştu.