TSK'da bir haftada 300 subay istifa etti

TSK'da bir haftada 300 subay istifa etti
TSK'da bir haftada 300 subay istifa etti
Türk Silahlı Kuvvetler'de geçtiğimiz hafta 300 subay ve astsubayın istifa ettiği ortaya çıktı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde son dönemde gerçekleşen istifa ve ayrılıklar tartışmalara ve soru önergelerine yol açarken, geçen hafta Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 300 subay ve astsubay istifa etti ya da erken emeklilik dilekçesi verdi.

İstifalarda Mayıs ayında yapılan "şark tayininin" etkili olduğu öğrenildi.

Habertürk’ün haberine göre Mayıs ayında yeni görev yerleri belli olan ancak açıklanmayan bazı subay ve astsubaylar doğu ve güneydoğu illerinde görev alacaklarını öğrenince erken emeklilik dilekçesi verdi. Bazı subay ve astsubaylar ise istifa etti. Önceki hafta cuma günü açıklanması beklenen yeni görev yerleri bu nedenle pazartesiye sarktı. İstifalar ve emeklilik dilekçeleri nedeniyle görevlendirmeler yeniden yapılarak yeni liste hazırlandı.

TSK 'DAN 8 YILDA 44 BİN 945 KİŞİ AYRILDI
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 1 Ocak 2005-7 Mart 2013 tarihleri arasında, TSK'dan kendi isteğiyle emekli olan ve istifa eden subay ve astsubay ile sözleşme yenilemeyen uzman erbaş sayısının 44 bin 945 olduğunu açıkladı. Yazılı soru önergesine cevap veren Bakan Yılmaz, "1 Ocak-2005-7 Mart 2013 tarihleri arasında TSK'dan kendi isteğiyle emekli olan veya istifa eden subay sayısı 8 bin 349, astsubay sayısı 23 bin 7 ve kendi isteğiyle sözleşme yenilemeyerek ayrılan uzman erbaş sayısı da 13 bin 589'dur" bilgisini verdi.


  http://www.radikal.com.tr/113554511355459

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Eleman - Al Capone

  Boslugu, PKK dan, ve Ozgur suriye ordusuyla dolduralim - nasilsin olsa onlar kardeslerimiz

  askeri vesayet meselesiyle askerlerin sorunlarini karistirmayalim - keryil

  askeri vesayete karsi bas bas bagirdim, yine bagiririm. ama simdi ordunun vesayeti gevsedi, onlara vurmak kolaylasti diye de her seyin faturasini onlara kesemeyiz. orduda olan baska bir sey. bu kadar astsubay ve subayin istifasi hicbir orduda, hicbir donemde normal olamaz. intiharlar da cabasi. belli ki sistematik problemler var. ozluk haklariyla ilgili ozellikle astsubaylarin eylemleri kamuoyunda biliniyor zaten. onun haricinde sark tayiniyle ilgili bunca istifa cikmasi, "cozum sureci"nden gecen bir ulke icin cok supheli bir durum, bunu da belirteyim. zira insanlar guneydoguya gitmek istemiyorsa, ortada pkk catismasi da yoksa, subaylarin bu tepkisi "ordu suriye ile catisacagini dusunuyor" anlamina gelebilir. yine de spekulasyon tabi. sozun ozu, askerlik elli kere dogsam birinde bile kiyisindan gecmeyecegim, temelde verimli adam oldurmek ve goz korkutmak amaci tasiyan her meslek gibi saygimin sadece asgari duzeyde oldugu, ama bizzat bu insanlarin hayatlarina tanik olma sansiniz varsa, gercekten de sikintili, zor bir meslek. gunumuzde her sey basbakanin iki dudaginin arasindayken vesayeti baska yerde aramak da gulunc kaciyor artik, son notum da bu olsun.

  Tabi - rodirebel7

  Vatan, millet, sakarya diyen arkadas; dogu ve guneydoguyu cehenneme ceviren onlardi, kemalist gecinen ve fasist dusunce de olanlardi. simdi de gitmek istemeyenler de onlar. Kusura bakmayin; ya merkezi yonetimi degistiririz herkes kendi bolgesinde gorev yapar ya da diger meslekler gibi onlarda gorevlendirildikleri yerlere gidecekler. kusura bakmasinlar; en nihayetinde onlarda birer memur, bunu ne kendileri ne de sizin kafadan olanlar anliyor, onlar ki bir zamanlarin pasalari (gangsterleri), heyt dediler mi millet kacacak delik arardi, simdi asil meslegine memurluguna donunce boyle oluyor, oyle mi? Siz darbeleri de cok seversiniz. Sizin demokrasiden anladiginiz bu...

  Doğru olanı yapmışlar - AHMETCE

  Eğer siyasi ideolojilerine ters geldiği için istifa ediliyorsa işte gerçek vatan haini bunlardır vatanını satabilecek ideolojide olan insanların olduğu bir ordudan zaten ülkeye hayır gelmez daha sağlam duruşlu ülkesine vatanına bayrağına daha bağlı subaylarımız yerini alır umuyorum onların zaten hayrı dokunmaz ülkeye doğru olanı yapmışlar

  doğru yorum. - kaşınan adam

  Haber için yorum yapılabilmesi için seneler itibarıyla istifa sayılarının verilmesi gerekir.Ancak konu hakkında soru önergesi verilmesi ateş olmayan yerden duman çıkmaz sözünü hatırlatıyor. Ergenekon olarak adlandırılan soruşturma nedeniyle bir çok kişinin yargılanmadan yıllarca içerde tutulması mesleğe güvensizlik yaratmış olabilir.Tabii bu durum , Silahlı kuvvetlerin içine sızma düşüncesinde olan cemaat tabir edilen gruplar için bir fırsat olarak muhakkak değerlendirilecektir.

  CEMAATÇİLER İÇİN YER AÇILIYOR - vendela47

  Günümüzde TSK içinde cemaat ciddi bir yapılaşma savaşı veriyor, bu istifalar dahi bunun sonucudur, İktidar kullan at felsefesi üzerinden emniyette yapılaşan cemaatçileri temizlemeye başladı ama TSK içerisine yerleşenleri nasıl temizleyecek merak ediyorum.

  Yorumcu Akgence - ferforge

  Aşağıda abuk sabuk "politika yapamadıklarından" ayrıldılar herhalde diyen cahil kardeşimize öğretmek gerek. Askerlik vatan sevgisi olmadan yapılamayacak bir meslek, aile düzeni olmayan, 2 sene bir yerde 2 sene başka bir dağ başında, fedakarlıklar ile yapılan bir iş. Bunun üstünde, düzmece deliller ile hapse atılan, yıllarca mücadele ettikleri terörist karşısında eli kolu bağlanan, her birliğe "enjekte" edilmiş F tipi yaratıklar tarafından web sitelerinde abuk sabuk dedikodular ile taciz edilen bir meslek grubu. Sen bilmezsin, her birlikten dedikodu haberleri yapan, insanların eşleri kızları hakkında ipe sapa gelmez aşağılık dedikodular yayan cemaat siteleri var. Sen böyle bir baskı altında kalsan, artık vatan sevgisi, fedakarlık geri plana döner. Anadolu işgal altında iken, Atatürk ıssız bir köyden geçerken tarlasını süren bir köylü görmüş. Sohbet için arabasını durdurmuş. Köylü, "Yıllarca bir sürü cephede savaştım. Sağlığımı, varlığımı, ailemi, herşeyimi bu vatana verdim. Ama geldiğimiz yere bak. Vatanı düşmana terkettiler. Artık benim vatanım, aha bu tarlanın sınırıdır. Düşman buraya gelmedikçe ben artık savaşamam" der. O istifa edenler var ya, hah işte onlar da kendi tarlalarının sınırına çekilmiş vatan evlatlarıdır. Sen bu cahil yorumu yapmadan önce, vatanı düşmana terkedenler ile bir görüşün varsa söyle.