TSK'da gündem: Yolsuzlukla savaş

Askeri başsavcılık, bir yolsuzluk dosyasında eski Jandarma Genel Komutanı emekli orgeneral Şener Eruygur için soruşturma izni istedi. Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli oramiral İlhami Erdil'in davasında ilk duruşma bugün.

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri, kendi içindeki yolsuzluk iddialarını takibe almayı sürdürüyor. Son olarak eski Jandarma Genel Komutanı
emekli orgeneral Şener Eruygur, hakkındaki iddialar askeri savcılıkça incelemeye alındı.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün talimatıyla başlatılan yolsuzluk soruşturmasından ilki geçen ay sonuçlandırılmıştı. Genelkurmay Askeri Savcılığı, emekli oramiral İlhami Erdil hakkında 1999-2001 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanı iken, 'görevini kötüye kullandığı' gerekçeleriyle Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde kamu davası açmıştı. İddianamede 18 yıla kadar hapsi istenen Erdil'in yanı sıra eşi Selma Füsun Erdil, kızı Deniz Halide Erdil, emir subayı yardımcısı ve emir subayı yardımcısının kız kardeşi hakkında da 3'er yıla kadar hapis cezası talep edilmişti. Davanın ilk duruşması bugün Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde.
İkinci bomba
Genelkurmay Askeri Savcılığı, bu kez bir başka kuvvet komutanını da kapsayabilecek 39 sanıklı yeni bir davaya imza attı. Askeri savcılığın, 2003 yılındaki ihbarların işleme konulmasını isteyen Genelkurmay Başkanlığı'nın talimatıyla başlatıp 3 Aralık'ta sonuçlandırdığı soruşturmada aldığı askeri ihalelerle ünlenen müteahhit Ali Osman Özmen başrolde. Özmen, bu soruşturma kapsamında geçen mayısta çıkarıldığı askeri mahkemede tutuklanmıştı. Soruşturmadaki suçlamanın konusunu Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki Özel Kuvvetler Komutanlığı binasının 10 yıldır bitirilemeyen inşaatıyla ilgili rüşvet, dolandırıcılık, sahtecilik ve görevi kötüye kullanma iddiaları oluşturuyor. Özmen'in diğer askerlerle birlikte devleti 132 trilyon lira zarara uğrattığı ileri sürülüyor. Soruşturmanın en ciddi sonucu, ikisi de bir dönem en üst rütbede görev yapan iki komutanı da kapsaması. Söz konusu dönemde Milli Savunma Bakanlığı (MSB) müsteşarlığı yapan eski Jandarma Genel Komutanı
emekli orgeneral Şener Eruygur ile eski MGK Genel Sekreteri emekli orgeneral Tuncer Kılınç'ın ismi de dosyaya girdi. Dönemin MSB İnşaat Emlak Daire Başkanı Tuğgeneral Yaşar Öney ve Tümgeneral Kenzi Suner için de soruşturma izni istendi. Askeri savcı suç tarihinin 1997 olması nedeniyle Kılınç'ın durumunun zamanaşımına uğrayacağını tespit etti. Savcılık Eruygun hakkında ise soruşturma izni için Genelkurmay'a başvuruda bulundu.
Kılınç: Bir şey çıkmaz
Kılınç, hakkındaki iddiaları şöyle değerlendirdi: "Uyanık müteahhitlerin yaptığı işler var. Ben bunları bilemem. Zaten benimkisi zamanaşımına uğramış. O dönem müsteşar olarak amirime dosyaları sunmuşum. Bunun görevi kötüye kullanmak olduğunu söylüyorlar. Bundan bir şey çıkacağını sanmıyorum."