TSK'dan Arınç'a 'İyi ki bu paşalarla savaşmadık' tepkisi

TSK'dan Arınç'a 'İyi ki bu paşalarla savaşmadık' tepkisi
TSK'dan Arınç'a 'İyi ki bu paşalarla savaşmadık' tepkisi
Genelkurmay, "İyi ki bu paşalarla savaşmamışız" diyen Meclis eski Başkanı Bülent Arınç'ın sözlerini 'önyargılı' ve 'saptırıcı' bulduğunu belirtti


Fevzi KIZILKOYUN


ANKARA - AKP Manisa Milletvekili ve eski TBMM başkanı Bülent Arınç'ın emekli generallerle ilgili sözlerine, Genelkurmay'dan “Ön yargılı ve saptırıcı ifadeler üzerine fazla durmaya gerek yok” yanıtı geldi. Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Hava Kuvvetleri Komutanlığı uçakları ile Zap-Avaşin bölgesinde tespit edilen bölücü terör örgütü hedeflerine dün hava harekatı yapıldığını da söyledi.
Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında konuşan Tuğgeneral Metin Gürak, Bülent Arınç'ın önceki gün Van'da AKP seçim bürosundaki basına yansıyan konuşmasında, Ergenekon soruşturmasından söz ederken, “Emekli orgenerallerin ses kayıtları var. Aman Allahım neler konuşmuşlar, neler söylemişler. Allah'a çok şükür ediyorum ki Türkiye bunların zamanında bir savaşa girmemiş. Yoksa bunların savaşacak halleri yok. Askerlikten başka her şeyi yapmışlar” sözlerine sert tepki gösterdi. Arınç’ın sözlerine yönelik sorulan bir soruya Tuğgeneral Gürak, şu yanıtı verdi:
“Eğer gerçekten bu sözler söylenmiş ise söz konusu kişinin Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri personeline ilişkin düşünce ve görüşleri çok iyi bilinmektedir. Bu kişinin ön yargılı, saptırıcı düşünce ve ifadeleri üzerinde fazla durulmasına da gerek yok. Çünkü bu tip konuşmalar hiçbir zaman doğruları değiştirmez. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin savaşta ve terörle mücadelede başarısını herkes tarafından bilinmektedir. Ancak bu konuşmalarda önemli bir husus var, o da Hukuk Fakültesi mezunu bir kişinin yargı kararı olmadan hiçbir kimseyi suçlamaya, dolaylı olarak da bir kurumu hedef almaya hakkı ve yetkisi olmadığını hala anlayamamış olmasıdır” dedi.

 

 

ARINÇ NE DEMİŞTİ?


Genelkurmay'ın tepkisini çeken eski TBMM Başkanı Arınç şöyle konuşmuştu  "Bakın bugün bir davanın yeni bir iddianamesi hazırlandı ve açıklandı. Neler var neler... Konuşuldukça bu ülkede neler varmış, kimler ne yapmış, kimler kimlerle işbirliği yapmış, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünü kimler dinamitlemiş, siyasi suikastların arkasında ne varmış, Türkiye'yi karıştıran güçler neyi hesaplamış ve Ak Parti iktidarı bütün bunlara karşı nasıl dimdik ayakta kalmış bunu görüyoruz.  Emekli orgenerallere ait ses kayıtları ortaya çıktı. Aman Allah'ım neler konuşmuşlar, neler söylemişler. Allah'a çok şükür ediyorum ki Türkiye bunların zamanında bir savaşa falan girmemiş. Yoksa bunların savaşacak halleri yok. Askerlikten başka her şeyi yapmışlar. Siyasetle uğraşmışlar, darbelerle uğraşmışlar. Memlekette kendi kafalarına göre uygun buldukları işleri yapmak için maalesef yasa dışı güçlerle bile iş birliği yapmaktan çekinmemişler. Bu çok yanlış bir şey, ama eğer Türkiye'de Ak Parti iktidarı olmasaydı, bunlara karşı hiçbir hükümet ayakta kalamazdı. Bizi biz yapan bunlarla mücadele etme noktasıdır."

 TSK’DAN HAVA HAREKATI


TSK’nın bölücü terör örgütü ile mücadelesine kararlılıkla devam ettiğini kaydeden Tuğgeneral Gürak, “12 Mart 2009 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı uçaklarıyla Zap-Avaşin bölgesinde tespit edilen bölücü terör örgütü hedeflerine hava harekatı yapılmıştır. Bu harekatta da her zaman olduğu gibi, bölgedeki sivil vatandaşların zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmış ve uygulanmıştır” diye konuştu. Bir haftalık süreçte 18 iç güvenlik olayının meydana geldiğini hatırlatan Tuğgeneral Gürak şunları söyledi:
“Bu olaylarda 9 el yapımı patlayıcı düzeneği güvenlik kuvvetleri tarafından yerinde imha edilerek olası zayiatlar önlenmiştir. Dönem içinde 3’ü teslim olmak üzere 7 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bu dönemde Mardin’in Nusaybin İlçesi Dibek Dağı bölgesinde güvenlik kuvvetleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada bir terörist etkisiz hale getirilmiştir. Yine dönem içinde bölücü terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlarda biri biksi biri MG-3 olmak üzere 2 makineli tüfek, 5 kalaşnikof piyade tüfeği, 2 G-3 piyade tüfeği, 1 G-1 piyade tüfeği, bu silahlara ait 704 fişek, 1 antitank mayını, 3 antipersonel mayını, 3 el bombası, 10 kg cinsi tespit edilemeyen patlayıcı madde ve 5 kg patlayıcı madde yapımında kullanılan amonyum nitrat gübresi ele geçirilmiştir.”
TSK’nın 06-13 Mart 2009 tarihleri arasında 2 arama kurtarma faaliyeti icra ettiğini de kaydeden Tuğgeneral Gürak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’nca yapılan arama kurtarma çalışmalarında 1 kişinin ölü olarak bulunduğunu söyledi.


ETKİLİ PİŞMANLIK YETERLİ


ABD’nin Kuzey Irak’taki kamplarda bulunan PKK’lıları silah altına alacağı yönünde sorulan bir soruya, “Bu konuyu bizde araştırıyoruz” diye cevap veren Tuğgeneral Metin Gürak, ‘Etkin pişmanlık yasası yeterli midir? Yoksa yeni düzenlemeler yapılacak mı?’ yönündeki soruya ise “Bu yasanın ne kadar etkili olduğunu bilinmediği kanatindeyiz. Eğer bunu iyi anlatabilirsek yeterli olduğu görülecektir” diye yanıtladı.
Ergenekon soruşturmasıyla ilgili hazırlanan ikinci iddianamede bahsi geçen darbe söylentileriyle ilgili iletilen bir soruya ise Tuğgeneral Metin Gürak, yargıya intikal edilmiş bir konuda görüş belirtmenin doğru olmayacağını söyledi.


ASKERİ SAVCININ MALVARLIĞI


Kayseri Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nda görevli 3 astsubayın gözaltına alındığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı’nın mal varlığına ilişkin haberleri hatırlatan bir gazeteciye, Tuğgeneral Gürak, “Kayseri’de yürütülmekte olan soruşturma ve Hava Kuvvetleri Askeri Savcısı’nın mal varlığı ile ilgili olarak, bazı çevrelerin yürütülmekte olan bir soruşturmadan çok endişe duyup rahatsız oldukları anlaşılıyor. Diğer yandan yargı süreci kendi içerisinde devam etmektedir” yanıtını verdi.


İŞSİZLİĞİ ÖNLEMEK İÇİN ÇALIŞMA


İşsizliğin çözümü noktasında TSK’nın kapsamlı bir proje yürüttüğüne değinen Tuğgeneral Metin Gürak sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilindiği gibi işsizliğin bir nedeni de, işin gerektirdiği niteliklere sahip olmamaktır, yani mesleksizliktir ve bu sorun Türkiye’de yaygın yaşanmaktadır. TSK, erbaş ve erlerin, askerlik görevlerinin yanı sıra, gönüllülük esasına bağlı olarak sivil yaşamda da istifade edebilecekleri bir alanda meslek sahibi olmalarını sağlamak maksadıyla kapsamlı bir projenin uygulanmasına devam edilmektedir. Bu kapsamda Genelkurmay Başkanlığı’nca hem eğitici temini, hem de eğitim sonunda geçerli olabilecek sertifa alınabilmesi amacıyla Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Milli eğitim Bakanlığı ile protokol imzalanmıştır. Yapılan protokol ile Radyo-Televizyon tamirciliği, kaynakçılık, oto tamirciliği, yabancı dil, turizm ve otelcilik, bilgisayar kullanımı, bilgisayar bakım ve onarımı gibi 178 farklı alanda eğitim verilmektedir. Projenin uygulanmaya başlandığı 8 Şubat 2000’den 31 Aralık 2008 tarihine kadar TSK bünyesinde düzenlenen 33 bin 642 yetenek kazandırma kursuna 719 bin 216 personel katılmış ve 566 bin 354’ü başarılı olmuştur. Ayrıca arıcılık, bağcılık, su ürünleri, meyvecilik, sebze yetiştiriciliği, gübre ve gübre kullanımı gibi 20 farklı konuda düzenlenen 5 bin 513 Modern Tarım ve Hayvancılık Kursları’na 109 bin 710 erbaş ve er katılmış, bunlardan 87 bin 95’i başarılı olmuştur.”
Yetenek kazandırma kurslarına katılan personele, askerlik hizmetlerinden sonra Türkiye İş Kurumu’na nasıl müracaat edecekleri konusunda da bilgiler verildiğini de kaydeden Tuğgeneral Gürak, Türkiye İş Kurumu ile koordine edilerek ihtiyaç olan iş alanlarına yönelik kursların planlamasına öncelik verildiğini de sözlerine ekledi.


OKUMA-YAZMA KURSLARI


Proje kapsamında okuma yazma bilmeyen erlere yönelik olarak okuma yazma kursları açıldığına da dikkat çeken Tuğgeneral Metin Gürak, “Bugüne kadar açılan kurslara 242 bin 584 personel katılmış ve bunlardan 173 bin 156’sı bu kursları başarı ile tamamlamıştır. Okuma yazma kurslarına devam eden memetçiklerin birinci kademe eğitimini tamamlayarak okur-yazar belgesi almaları sağlanmakta, ikinci kademe eğitimleri ile mehmetçiklere ilkokul beşinci sınıf denklik belgesi verilmektedir. Okuma-yazma kurslarında ikinci kademe eğitimlerini bitirenler açık ilköğretim altıncı sınıfa kayıt olabilmekte, sürücü belgesi almak için başvuru yapma hakkını elde etmektedirler” dedi. (dha)