TSK'dan çatışma açıklaması

TSK'dan çatışma açıklaması
TSK'dan çatışma açıklaması
Genelkurmay Başkanlığı, Şanlıurfa Akçakale İlçesi'nde güvenlik güçlerine kaçakçılar tarafından hafif silahlarla ateş açıldığını, güvenlik güçlerinin karşılık vermesi sonucu kaçakçıların bölgeden uzaklaştığını ve olaydan sonra Akçakale Jandarma Komutanlığına başvuran iki kişinin kalçasından ve ayağından vurulduğunu açıkladı.

Şanlıurfa Akçakale İlçesi Türkiye - Suriye sınırında, 3'üncü Hudut Alay Komutanlığı Kapı Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde, dün saat 22:30'da Suriye tarafından Türkiye tarafına geçiş yapmaya çalışan motosikletli 3 kişilik bir grubun Türkiye istikametine yaklaştığı anda, Türkiye tarafındaki Öncül köyünden de tel engele doğru 3 motosikletin yaklaşmakta olduğu tespit edildi.

Kaçakçılar, Karakol Komutanı ve Ani Müdahale Mangası tarafından sesle, düdükle ve havaya ateş açmak suretiyle ikaz edildi. Bu sırada Suriye tarafından bölgede bulunan güvenlimk güçlerine 2-3 el hafif silahla ateş açıldı. Açılan ateşe misliyle mukabele kapsamında ateşle karşılık verildi.

Mayın tarlasında bulunan kaçakcılar Suriye istikametine, Türkiye tarafında bulunan grup ise kuzey istikametine doğru kaçarak bölgeden uzaklaştı. Olaydan sonra Akçakale Jandarma Komutanlığına başvuran iki kişinin kalçasından ve ayağından vurulduğu öğrenildi.

SINIRDA GELEN 150 KİŞİ, ASKERLERE TAŞLI-SOPALI SALDIRIDA BULUNDU : 1 SUBAY HAFİF YARALI
Genelkurmay Başkanlığı, Hatay Narlıca İlçesi'nde kaçakçılık girişiminde bulunan 2 kişinin yakalandığını daha sonra Hacıpaşa beldesinden araç ve traktörlerle bölgeye gelen 150 kişinin güvenlik güçlerine taşlı sopalı saldırıda bulunduğunu ve olaylarda 1 subayın hafif şekilde yaralandığını açıkladı.

Hatay Narlıca İlçesi Türkiye-Suriye sınırındaki 2'nci Hudut Alay Komutanlığı Hacıpaşa Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde, devriye görevi icra eden bir adet Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, 48 nolu sınır taşı bölgesinde dün saat 13:15'de iki kaçakçının mazot yüklü bidonları traktörün römorkuna yüklerken görmesi üzerine bölgeye hareket ettti. Devriye Timinin bölgeye geldiğini gören kaçakçılar bölgeden uzaklaşırken traktörün römorkunu devirrdi. Kaçakçılar, Devriye Timi tarafından yakalandı.

Daha sonra Hacıpaşa beldesinden traktörlerle bölgeye gelen yaklaşık 30 kişi tarafından Devriye Timine taşlı sopalı saldırıda bulunuldu. Bölgeye bir araç ve traktörlerle 150 kişi daha geldi. Yapılan müdahale sonunda 1 subay hafif şekilde yaralandı. Toplanan kalabalık olay yerinden daha onra uzaklaştırıldı.

SINIRDA ASKERLERDEN KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN MOTOSİKLETTEN DÜŞÜP ÖLDÜ
Genelkurmay Başkanlığı, Şanlıurfa Viranşehir İlçesinde kaçakçılık yapmak isteyen motosikletli gruba askerlerin müdahale ettiğini, kaçakçılardan birinin kaçtığı sırada motosiklettten düşüp yaralandığını ve kaldırıldığı hastanede öldüğünü açıkladı.

Şanlıurfa Viranşehir İlçesi Türkiye-Suriye sınırındaki 3'üncü Hudut Alay Komutanlığı Savaş Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde, dün saat 18.15'den itibaren, Suriye tarafından kaçakçılık yapmak maksadıyla sınır hattına yaklaşan 15-20 Suriyelinin siyasi sınırı geçerek mayınlı sahaya girdiği ve Suriye'den gelen kaçakçıları, mal transferi yapmak amacıyla Türkiye tarafında bulunan 20 motosikletli kaçakçının tel örgülere doğru yaklaştığı devriye görevi icra eden bir adet Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) tarafından tespit edildi. Kaçakçılara, bir adet GZPT ve iki adet Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç ile müdahelede bulunuldu. Müdahale sonrasında Suriye tarafından gelen grup Suriye istikametine kaçarken Türkiye tarafında bulunan motosikletli grup da Çömlekçi Köyüne doğru kaçmıştı. Çömlekçi Köyüne doğru giden motosikletli kaçakçılardan birisi düşerek yaralandı ve kaldırıldığı Akçakale Devlet hastanesinde vefat etti.

VALİLİK TARAFINDAN KAPANAN KÖPRÜYÜ AÇAN KAÇAKÇILARA MÜDAHALE : 2'Sİ ASKER 4 YARALI
Genelkurmay Başkanlığı, Hatay Narlıca İlçesi'nde kaçakçılık yapıldığı gerekçesiyle valilik tarafından kapanan körpüyü tekrar açan kaçakçılara güvenlik güçlerinin müdahale ettiğini, çıkan olaylarda 1 uzman çavuş, 1 er ile 2 kişinin hafif yaralandığını açıkladı.

Hatay Narlıca İlçesi Türkiye-Suriye sınırındaki 2'nci Hudut Alay Komutanlığı Şehit.Üteğmen. M.A.Demirbüken Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde, kaçakçılar tarafından daha önce kullanıldığı için, sınır birliğinin valilik izniyle kapattığı köprünün dün saat 13:30'dan itibaren Türkiye'den Suriye'ye geçmeye çalışan kaçakçılar tarafından açıldığı ve kaçakçı araçların köprüden geçmeye çalıştığı tespit edildi. Kaçakçılara, sınır güvenlik güçleri tarafından tarafından, köprüye yaklaşmamaları yönünde uyarılar yapıldı. Kaçakçılar, yapılan uyarıları dikkate almayarak, köprüye yaklaşmaya devam etti. Yaklaşık 30 kişilik kaçakçı grubuna Hatay ili Reyhanlı ilçesi Bohşin köyünden 7-8 traktörle gelen köylülerinde katılması ile grubun sayısı 70-80 kişiye çıktı. Bu durum üzerine bölgede bulunan Hudut Devriye Timi bir adet Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç ile takviye edildi. Kaçakçı grubunun taşlı sopalı saldırısı üzerine, av tüfeği ile (plastik mermi) açılan ateş sonrası bir kişi sol diz kapağının altından, bir kişi de kulak memesinden yaralandı. Hafif yaralanan iki kişi hastaneye sevk edildi. Olaylar sırasında bir uzman çavuş ile bir er hafif yaralandı.