TSK'dan 'çekilme' iddialarına yanıt

TSK'dan 'çekilme' iddialarına yanıt
TSK'dan 'çekilme' iddialarına yanıt

Irak sınırındaki bazı zırhlı araçlar ve birlikler geçtiğimiz hafta batı'ya kaydırılmıştı

Genelkurmay Başkanlığı, askerin bir kısmının bölgeden çekildiği yönündeki haberlerle ilgili bir açıklama yaptı.

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı ’ndan yapılan açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir kısmının bölgeden çekilmesi ve kuvvet azaltılması söz konusu değildir. Tehdit durumuna göre birliklerimizin konuş yerleri ve mevcutları her sene yaz ve kış tertiplenmesi kapsamında yeniden düzenlenmektedir" ifadelerine yer verildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesindeki açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadeledeki görevinin İl İdaresi Kanununda belirlendiği hatırlatıldı.

Kanuna göre, valilerin sorumluluk bölgesindeki en üst askeri makamdan kuvvet talep etmesi halinde, kuvvetin istenen yerde bulundurulabilmesi ve talebi gerektiren olayın sonuçlandırılabilmesi için yeterli kuvvet bölgede konuşlandırıldığı belirtilen açıklamada, "Bu kapsamda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir kısmının bölgeden çekilmesi ve kuvvet azaltılması söz konusu değildir. Tehdit durumuna göre birliklerimizin konuş yerleri ve mevcutları her sene yaz ve kış tertiplenmesi kapsamında yeniden düzenlenmektedir" denildi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/113148111314811

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ayrıca - Gılgameş

  Sıkı keşif çalışmaları yapılıyor. Fazla kalan top mermileri ziyan olmasın diye boş alanlara atış yapılıyor. Yeni karakol inşaatları için çalışmalara devam ediliyor. Yani boş durulmuyor. Umarız bu boş durmama çabaları yol kazalarına neden olmaz.