TSK'dan Suriye ve Rus uçaklarına önleme uçuşu

TSK'dan Suriye ve Rus uçaklarına önleme uçuşu
TSK'dan Suriye ve Rus uçaklarına önleme uçuşu
TSK, Suriye ve Gürcistan sınır bölgelerine yakın uçan Rus ve Suriye uçaklarına F 16'lar tarafından önleme yapıldığını açıkladı.


Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye sınırına yaklaşan bir Suriye uçağına ve Gürcistan sınırına gelerek paralel uçuş yapan bir Rus uçağına karşı F 16’ların havalanarak devriye görevi gerçekleştirdiğini açıkladı.

TSK’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

- Türkiye-Suriye hudut bölgesinde; İncirlik’ten kalkış yapan ve "Hava Muharebe Devriye Görevi” icra eden 2 adet F-16 uçağımız, Suriye’ye ait 1 adet SU-24 uçağının, Yayladağı/Hatay güneyinde sınırımıza doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirilmiş, ancak söz konusu hava aracı, sınırımıza 3.8 Deniz Mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaşmıştır. 2 adet F-16 uçağımız, hava devriye görevini tamamlayarak, bir sonraki 2 adet F-16’ya devretmiştir.

- Karadeniz Bölgesinde; Rusya’ya ait 1 adet İL-20 uçağı, Karadeniz’in uluslararası hava sahasında, Gürcistan tarafından gelerek, doğu-batı istikametinde, Türk hava sahasına paralel olarak, kıyılarımıza ortalama 15 Deniz Mili mesafede olacak şekilde uçuş yapmıştır. Bu durum üzerine;

Merzifon’dan kalkış yapan 2 adet F-16 “Scramble Kolu” Trabzon – Giresun – Ordu – Samsun – Sinop - Kastamonu – Bartın üzerinde, Türk Hava Sahası içerisinde,

Akhisar’dan kalkış yapan 2 adet F-16 “Scramble Kolu” da Bartın – Zonguldak – Düzce – Sakarya – Kocaeli – İstanbul – Kırklareli üzerinde, yine Türk Hava Sahası içerisinde devriye uçuşu ile anılan uçağı 0.5 - 10 Deniz Mili mesafeden izlemiştir.


  http://www.radikal.com.tr/115875611587562

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Salt suriye ucagi olsaydi... - nemzetkozi

  turkiye hemen vururdu ama ve lakin arada rusya gibi dev bir guc olunca tis cikmiyor... kahredesi gucler dengesi... gucu yeten yetene... tam da bir orman kanunu veya turk ozdeyisi: bukemedigin eli opeceksin. degil mi? iyi opmeler.. nefret ettiginiz Kurdlerden sunu ogrenebilirsiniz en azindan, bukemedigi eli de opmez Kurd. Tam da bu yuzden yuzyillardir Kurdler pers, turk ve arap kiskacinda savasmaktadir...

  siyasi yalnızlık - tcissv

  akpnin güvendiği dağlara karlar yağ mı yağdı? fütursuz hamlelerin hazırladığı son mu oldu bu? suriye'ye girip de yokuşta yuvarlanan ekonomisine can verecekti değil mi? dış tehdit içerde birleştirecekti bizi değil mi? inşaatçılarımız inşaatçı ceolarımız ve müşteşarlarımız beraber gidecekti artı değer peşinde yıkılan suriyeyi inşa etmeye? olmadı. sırtını dayadığın değerlerin de yok ki güvenesin yüreğine. ideallerine de yaslanamazsın, onları ümit ederek sabredesin ki sağdan soldan uçaklar ülkene yaklaşırken.. yok. cepçi politikaydı hepsi, içeriği yoktu, hala yok. kimle işbirliği, nasıl bir çıkış yolu bu bunalımdan akp için.. sosyal medya'da altı bin asker? belki gündemi tutar? belki, yerel seçimler? başörtüsü?