TSK'dan tazminat

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM), ısınmak için ekmek fırınına giren ve fırın sorumlusu yanlışlıkla kapıyı kapatıp sıcak buhar düğmesine...

ANKARA - Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM), ısınmak için ekmek fırınına giren ve fırın sorumlusu yanlışlıkla kapıyı kapatıp sıcak buhar düğmesine basınca ölen askerin ailesine, faiz uygulanmak üzere 7 milyar lira tazminat ödenmesine karar verdi. AYİM, kurumun sorumluluğunu da kabul etti.
Bingöl 49. İç Güvenlik Tugay Destek Kıtalar Levazım Bölük Komutanlığı'nda, 2000 yılında bir askerin ekmek fırını içinde yanarak can verdiğini ortaya çıkaran davaya konu olay şöyle gelişti:
Fırında ekmek üretimi akşam saatlerinde sona erdi. Duşa girmek üzere olan bir asker, ısınmak için fırına girdi, kapıyı bir karış aralık bıraktı. Bu arada fırın sorumlusu asker, diğer askerin fırında olduğunu fark etmeden kapıyı kapattı. İçerdeki askerin fırının kapı camına vurması üzerine geri dönen er, kapıyı açmak için ana kumanda ile soğutma butonuna basması gerekirken, yanlışlıkla ana kumanda ile brülör düğmesine basarak fırına sıcak buhar verdi. Ankara GATA Yanık Merkezi'nde tedaviye alınan asker, üç gün sonra hayatını kaybetti.
Ölen askerin ailesi, 2001'de tazminat davası açtı ve konu, AYİM'in gündemine geldi.
AYİM 8 Mart 2003 tarihli kararında, ölüm, bir kamu hizmeti olan askerlik sırasında meydana geldiği için, idarenin hizmette kusuru bulunduğu sonucuna vardı.
'Yetiştirilememiş'
Olayın, idarenin görevli askeri, hizmet yürütürken özenli ve dikkatli davranması konusunda yetiştiremediğini gösterdiğini belirten AYİM, aileye, duydukları acıyı karşılayabilmek için tazminat ödenmesine hükmetti.