TSK'dan Tuz Gölü'nde gövde gösterisi

TSK'dan Tuz Gölü'nde gövde gösterisi
TSK'dan Tuz Gölü'nde gövde gösterisi

FOTOĞRAF: ÜMİT KOZAN / DHA FOTOĞRAF: YAVUZ ÖZDEN

Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı kara ve hava unsurları, Bordo Bereliler’le birlikte ulaştıkları en son imkan ve yetenekleri, ‘Tuz Gölü 2009 Tatbikatı’nda sergiledi.
Tuz Gölü- 2009 Tatbikatı, Şereflikoçhisar’daki Kara Kuvvetleri Komutanlığı Tatbikat Merkezi’nde bu yıl ilk kez gerçekleştirildi. Tatbikatın dünkü Seçkin Gözlemci Günü’ne Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, kuvvet komutanları ve çok sayıda üst rütbeli subay ve 25 ülkeden 27 askeri ataşe de izledi. Tatbikatta en önemli görevlerden birini de Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı unsurlar gerçekleştirdi. Tatbikat öncesi verilen bilgiye göre; 26 Nisan 2004’te kurulan Kara Kuvvetleri Tatbikat Merkezi’nde bugüne kadar 16 tugay tatbikat yaptı. Kasım 2009’da Lazerli Çatışma Simülasyon Sistemi’nin devreye girmesiyle birlikte muharebe sahasında çatışmaya giren bütün silahların atış sonuçları, personel ve araçların manevraları, telsiz konuşmaları ve muharebe sahası video görüntüleri de dahil olmak üzere manevra sahasındaki birçok bilgi ve veri kaydedilebilecek.

Başbuğ: Matematiksel başarı
Başarılı personeli ödüllendiren Orgeneral Başbuğ, kasım ayında devreye girecek lazerli çatışma simülatör sistemini anlatırken, “Sistem sayesinde personelin, bütün araç, gereçler, tank, hangi silah sistemleri olursa üzerlerinde birer almaç lazer olacak. Artık tatbikata katılan birliklerin personel, araç ve silahların göstermiş oldukları başarıları matematiksel olarak göreceğiz” dedi.