TSK'dan Uludere açıklaması: İddialar gerçeği yansıtmıyor

TSK'dan Uludere açıklaması: İddialar gerçeği yansıtmıyor
TSK'dan Uludere açıklaması: İddialar gerçeği yansıtmıyor
Genelkurmay, Şırnak Uludere kırsalında 34 köylünün hava bombardımanıyla öldürüldüğü olayla ilgili olarak, yeni bir açıklama yayınladı. TSK, dönemin 2. Ordu Komutanlığı İstihbarat Başkanı Aygün Eker'in, "grubun kaçakçı olduğunu üstlerine bildirdiği" yönündeki savcılık ifadesini konu edinen haberleri yalanladı.

ANKARAGenelkurmay Başkanlığı Askeri Basın Savcılığı'nın açıklamasında, 2011'de Uludere'deki olayla ilgili yapılan soruşturmaya ilişkin, " Soruşturma kapsamında bir kısım delilin yeni tespit edildiği, mevcut delillerin karartıldığı, sansürlendiği veya değerlendirilmediği yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır" denildi. Açıklamada, "Tüm deliller birlikte değerlendirilerek, oluşan hukuki ve vicdani kanaat neticesinde kanun yolları açık olmak üzere, 'Kovuşturmaya yer olmadığı' kararı verilmiş ve bu karara yapılan itiraz reddedilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklama şöyle:

"16 ve 17 Şubat 2015 tarihlerinde bazı basın yayın organlarında, 28.12.2011 tarihinde Uludere güneyi sınır ötesinde (Irak topraklarında) yaşanan üzücü olay hakkında Askeri Savcılığımızca yapılan soruşturma ile ilgili olarak bazı iddiaların yer aldığı, bu kapsamda soruşturmada yeni delil ortaya çıktığı, bazı delillerin karartıldığı ve kararda dikkate alınmadığı, sansür uygulanarak faillerin aklandığı yönünde tek taraflı yorumlara yer verildiği görülmüştür."

"Bahse konu haberlerde yeni delil olduğu iddia edilen ifade, soruşturma kapsamında Askeri Savcılığımızca şüpheli sıfatıyla ifadesi tespit edilen bir personelin beyanlarının bir kısmından ibarettir. Söz konusu ifade, olayı müteakip soruşturma yürüten Cumhuriyet Savcılıklarınca toplanan ve görevsizlik kararı ile Askeri Savcılığımıza gönderilen dosyada mevcut tüm deliller ve Askeri Savcılığımızca elde edilen şüpheli ve tanık beyanları ve diğer delillerle birlikte bir bütün olarak ele alınmış, yapılan değerlendirme sonrası karar verilmiş olup, dosyada mevcut diğer ifadelerle birlikte Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu hükümlerine uygun olarak, hem dosyanın taraflarına hem de bireysel başvuru kapsamında yapılacak incelemeye esas olmak üzere Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmiştir."

"KAÇAKÇI UYARISI YAPILDI" İDDİASI
Milliyet gazetesinin haberinde, Uludere'de 34 köylünün bombalanarak öldürülmesiyle ilgili soruşturmada, dönemin 2. Ordu Komutanlığı İstihbarat Başkanı Aygün Eker’in askeri savcılık ifadesinde, İHA’ların (insansız hava araçları) geçtiği görüntülerdeki kişilerin “kaçakçı olduğu” yönündeki değerlendirmelerini üstleriyle paylaşarak uyardığı yolundaki açıklamalarını doğrulayan resmi kayıtların ortaya çıktığı belirtilmişti.

(AA - RADİKAL)

Albay Eker: Uludere'ye gelen grubun kaçakçılar olduğunu üstlerime söyledim