TSK'nın altı yıllık BDP boykotu bitti mi?

TSK'nın altı yıllık BDP boykotu bitti mi?
TSK'nın altı yıllık BDP boykotu bitti mi?
TSK bu yılki 23 Nisan'da Meclis'teki resepsiyona katılacak. TSK'nın bu hamlesi, yıllardır sürdürdüğü 'BDP boykotunu' bitirme mesajı olarak görülüyor.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Meclis’in 93. açılış yıl dönümü dolayısıyla TBMM ’de çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

Bunlardan biri de, TBMM’de gerçekleştirilecek olan resepsiyon. TSK, 2007 seçimlerinden bu yana PKK ’yı desteklediği gerekçesiyle BDP ’yi boykot etmek amacıyla Meclis’teki 23 Nisan resepsiyonlarına katılmıyor.

Komutanlar geçen yıl ise Meclis’teki özel oturum ve resepsiyona eşsiz katıldı. Ancak geçen yılki boykot bozma kararının ardında, BDP’li vekillerin, tutuklu vekillerin durumunu protesto etmek amacıyla Meclis’teki programlara katılmaması etkili oldu.

Vatan gazetesinden Levent İçgen’in haberine göre, bu yıl BDP de Meclis’teki 23 Nisan programlarına katılacak. Komutanlar da çözüm sürecinde bir ilke atacaklar. Bir son dakika sürprizi yaşanmazsa, BDP’nin olduğu Meclis’teki 23 Nisan resepsiyonunda TSK’nın üst yönetimi hazır bulunacak.

BDP’nin olmadığı geçen yılki resepsiyonda, Meclis resepsiyonuna gelen komutanlar TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve eşi ile el sıkışmıştı. Yaklaşık yarım saat kalan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, gündeme ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.