TSK'nın çekilen PKK'lılara karşı izleyeceği yol: Tetikte olmak

TSK'nın çekilen PKK'lılara karşı izleyeceği yol: Tetikte olmak
TSK'nın çekilen PKK'lılara karşı izleyeceği yol: Tetikte olmak
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "PKK çekilirken infaza izin vermeyiz" açıklamasının ardından bu konuda TSK'nın izleyeceği yol haritası belli oldu.

30 yıllık sancılı çatışma döneminin çözümle sonuçlanması umudu, beraberinde bir çok soru işareti de getirdi. Öcalan’ın Türkiye topraklarındaki silahlı PKK ’lıların ülke dışına çıkması yönündeki çağrısının ardından hükümet ve parlamentonun ne gibi adımlar atacağı merak edilirken, Devletin silahlı unsuru TSK’nın ne yapacağı konusunda da ilk ipuçları belirdi.
Vatan gazetesinden Levent İçgen’in TSK kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Silahlı Kuvvetler, PKK’Lıların geri çekilmesi sırasında "PKK'lılara müdahale etmeyin" emrine uyum sağlarken yaşanabilecek sabotajlara karşı da ‘dikkatli ve tetikte olacak’.

Çekilme sırasında hükümetin iradesine TSK'nın uyumu noktasında, hükümetin boşluğu doldurması bekleniyor. Bu boşluğun nasıl doldurulacağını hükümet belirleyecek. Çekilme sürecine dair özel bir düzenleme ya da emrin henüz söz konusu olmaması dolayısıyla uygulama aşamasına ilişkin TSK’da bazı soru işaretlerinin var olduğu öğrenildi.

SABOTAJ OLURSA
Kaynaklar, çekilme sırasında provokatör eylemler olabilme ihtimaline dikkat çekerek, "PKK'lılar arasında çekilme aşamasında süreci sabote etmek isteyen bazı gruplar olabileceğini, bunların ateş açması durumunda TSK'nın gerekli tedbirleri alacağını" kaydetti.

KANDİL'E OPERASYON YOK
TSK, baharla birlikte bölgeye takviye seçkin birliklerini gönderiyordu. Ancak yaşanan süreç nedeniyle bölgeye mevcut birliklerin dışında ekstra kuvvet gönderilmeyeceği öğrenildi. Bölgede, PKK unsurlarının operasyon hazırlığı tespit edilirse, müdahale edilecek, ancak onun dışında operasyon yapılmayacak. Ayrıca ciddi bir tehdit gelmedikçe Kandil'e de operasyon yapılmayacak.