TSK'nın çekilen PKK'lılara karşı izleyeceği yol: Tetikte olmak

TSK'nın çekilen PKK'lılara karşı izleyeceği yol: Tetikte olmak
TSK'nın çekilen PKK'lılara karşı izleyeceği yol: Tetikte olmak
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "PKK çekilirken infaza izin vermeyiz" açıklamasının ardından bu konuda TSK'nın izleyeceği yol haritası belli oldu.

30 yıllık sancılı çatışma döneminin çözümle sonuçlanması umudu, beraberinde bir çok soru işareti de getirdi. Öcalan’ın Türkiye topraklarındaki silahlı PKK ’lıların ülke dışına çıkması yönündeki çağrısının ardından hükümet ve parlamentonun ne gibi adımlar atacağı merak edilirken, Devletin silahlı unsuru TSK’nın ne yapacağı konusunda da ilk ipuçları belirdi.
Vatan gazetesinden Levent İçgen’in TSK kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Silahlı Kuvvetler, PKK’Lıların geri çekilmesi sırasında "PKK'lılara müdahale etmeyin" emrine uyum sağlarken yaşanabilecek sabotajlara karşı da ‘dikkatli ve tetikte olacak’.

Çekilme sırasında hükümetin iradesine TSK'nın uyumu noktasında, hükümetin boşluğu doldurması bekleniyor. Bu boşluğun nasıl doldurulacağını hükümet belirleyecek. Çekilme sürecine dair özel bir düzenleme ya da emrin henüz söz konusu olmaması dolayısıyla uygulama aşamasına ilişkin TSK’da bazı soru işaretlerinin var olduğu öğrenildi.

SABOTAJ OLURSA
Kaynaklar, çekilme sırasında provokatör eylemler olabilme ihtimaline dikkat çekerek, "PKK'lılar arasında çekilme aşamasında süreci sabote etmek isteyen bazı gruplar olabileceğini, bunların ateş açması durumunda TSK'nın gerekli tedbirleri alacağını" kaydetti.

KANDİL'E OPERASYON YOK
TSK, baharla birlikte bölgeye takviye seçkin birliklerini gönderiyordu. Ancak yaşanan süreç nedeniyle bölgeye mevcut birliklerin dışında ekstra kuvvet gönderilmeyeceği öğrenildi. Bölgede, PKK unsurlarının operasyon hazırlığı tespit edilirse, müdahale edilecek, ancak onun dışında operasyon yapılmayacak. Ayrıca ciddi bir tehdit gelmedikçe Kandil'e de operasyon yapılmayacak.


  http://www.radikal.com.tr/112655511265555

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kandan nemalananlar - MSU_Urgun

  Barış kelimesinden ürken. Kanı kan akıtmaktan zevk duyan, insanlık alemine yabancı, hain çıyanımsı insanlar yavaş yavaş su yüzüne çıkmaya başladı. Onlar evlat acısı nedir bilmezler. Onlar ganimet avcılarıdır. Sevgi, şefkat ve merhamet nedir bilmezler. Barıştan ödleri kopuyor. Ama alışacaklar. Çünkü barış gümbür gümbür geliyor.

  BAŞLANAN BU SÜREÇTE - pispor

  mutlaka ki sabotaj ve provakatif eylemler olacaktır.ne TSK uyumalı nede çekilecek PKK lılar.aksine her zaman dan daha dikkatli ve uyanık olmalıdırlar.Ben söz vermiş ne bir TSK görevlisinin nede PKK görevlisinin süreci provake edeceğine inanmam. ancak bazı kişilerin rant ve çıkar yada çözüm istemeyen çevrelerce gerek askere ve gerekse sınır dışına çıkacak pkk lılara yönelik eylemler olabilir.bu yüzden her iki tarafında çok dikkatli hareket etmeleri gerekmektedir.meydana gelebilecek istem dışı eylemlerin karşılığı anında değil aksine iyice araştırılıp kim ve kimler tarafından yapıdığı açığa çıkarılıp kamu oyuna sunulmalıdır.bu süreçte en büyük görev Türkiye devleti medyasınındır.medya bu süreçte doğru olmayan bir haberi ve olabilecek istem dışı eylemleride çok araştuırp öyle yayınlamalıdır.Unutmayalım ki bu ülke bizim.önce ülke bütünlüğünü ve kendi çıkarlarımızı ön plana almalıyız.hep 30 yılda ne kaybettik onu düşünüp ona göre kararlar almalıyız.

  Bu günleri görmek - Gılgameş

  Bu günleri görmek için Habur'dan sonra bir çok insanın ölmesi mi gerekiyordu? Barış'a selam. Ama sorulacak soruları sormaya da devam. Aksi takdirde dünün şeytanları bugün meleğe dönüşmek isteyebilir.

  Bu başlığı atan editöre - havass

  Son söyleceğimi ilk olrak söyleyeyim. Böyle bir başlığı atarken nasıl bir vicdana, nasıl bir akla, nasıl bir bilince sahipsiniz bilemiyorum. Ancak, bu başlık Radikal gazetesine yakışmamıştır. Emperyal devletler 1920'de İstanbul'u işgal ettiğinde işbirlikçilerden bir farkınız kalmamıştır. TSK'yı eleştirirsiniz eleştirmezsiniz ayrı bir durum ancak kendi ülkesinde bir kurumu işgalci göstermek hangi akla sığacak bilemiyorum. TSK ile hiç bir bağlantısı olmayan sıradan bir vatandaş olarak size söyleyebileceğim şey sadece "yazıklar olsun"dur.

  barıi - jiyan-baran

  Bir taraf sütten çıkmış ak kaşık.Öteki taraf ne yapılırsa onlardan çıkar,onlar nifak sokmaya çalışır,onlar bozar.Sonrada bu dilin ardından barış,baldıran zehiri içmeler.Ne güzel barış hoş geldi sefa