TSK'nın yorumu:?Irak'ın kuzeyindeki bölücü terör örgütü engellensin

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Erbil’de düzenlenecek Kürt konferansına ilişkin, “Bizim beklentimiz Irak’ın kuzeyindeki bölücü terör örgütü faaliyetlerinin engellenmesi barınma ve lojistik almasına müsaade edilmemesi ve bu yönde alınacak etkin ve somut tedbirlerin sürekli hale gelmesidir” dedi.
Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı’ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında Tuğgeneral Gürak, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gürak, Erbil’de düzenlenecek Kürt Konferansı ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin Kürt sorununa ilişkin açıklamalarıyla ilgili bir soru üzerine, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bu konulara ilişkin görüşleri devletin ilgili birimleri tarafından bilinmektedir. Bizim beklentimiz Irak’ın kuzeyindeki bölücü terör örgütü faaliyetlerinin engellenmesi barınma ve lojistik almasına müsaade edilmemesi ve bu yönde alınacak etkin ve somut tedbirlerin sürekli hale gelmesidir” yanıtını verdi. 

Aden’de sıcak saatler

TCG Giresun firkateyninin Aden Körfezi’ndeki faaliyetleri ile ilgili soru üzerine Tuğgeneral Gürak, “19 Mart 2009 tarihinde  MV Ulusoy 8 isimli Türk ticaret gemimize deniz haydutları tarafından bir adet ana gemiyle desteklenen iki adet skiff tipi bot ile saldırı girişiminde bulunulmuştur. TCG Giresun, MV Ulusoy 8 ile derhal irtibat kurarak yüksek süratle bölgeye intikale geçmiştir. Alınan tedbirler neticesinde saldırı teşebbüsü başarısızlıkla sonuçlandırılmıştır.(Radikall)