TSK'ya hava gücü

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, TSK'nın hava gücünü artırmak için 50 helikopterlik ihaleye çıkıyor. Elektronik ve silah donanımı yerli olacak.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) alınacak 50 helikopter ihalesi için harekete geçti. Ağustos
ayında firmalardan teklif istenecek.
SSM İcra Kurulu, mayıstaki toplantısında, 10 yıl önce TSK'nın hava hâkimiyetini artırmak için başlatılan ve 50 taarruz, taktik ve keşif helikopteri tedarikine ilişkin Atak Projesi'nin maliyetinin yüksek olması nedeniyle ihaleyi iptal etmişti.
SSM Müsteşarı Murat Bayar, ağustosta yeni bir ihale süreci başlayacağını söyledi. İptal edilen ihaleden daha geniş bir katılımcı listesi hazırlanarak teklif vermelerinin isteneceğini belirten Bayar, "İhale süreci en erken bu yılın sonunda, en geç de 2005'in ilk çeyreğinde bitecek" dedi.
Mayısta iptal edilen ihalede yerli katkının çok düşük olduğuna ve maliyetin yüksekliğine dikkat çeken Bayar, yeni ihaleyle helikopterlerin özellikle elektronik ve silah donanımlarının yerli savunma sanayinin imkânlarıyla üretilmesinden yana olduklarını ifade etti. Bayar, projenin TSK'nın ihtiyaç duyması halinde revize edilebileceğini de kaydetti.
İlgi büyük
TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'nin ana yüklenici olarak görev alacağı ATAK projesiyle ihalesine ABD, İtalya, Fransa, Rusya ve İsrail gibi ülkeler büyük ilgi gösteriyor.
Mayıstaki toplantıda iptal edilen yeni nesil 1000 adet modern tank ve değişen hava savunma anlayışının bir parçası olarak İnsansız Hava
Araçları (İHA) projelerine ilişkin de bilgi veren Bayar, bu projelerin daha uzun bir planlama süreci gerektirdiğini, çalışmaların sürdüğünü söyledi.
Bayar, İHA'ların yüzde 100 yerli üretim olmasını planladıklarını, tank projesinde de yerli model ve üretime ağırlık verileceğini ifade etti. Bayar, "Tank konusunda halen tasarım aşamasında çalışmalarını sürdüren Pakistan veya Güney Kore ile ortak model geliştirilebileceği gibi, kullanılmakta olan bazı modellerden kullanılmış tank alınarak modifiye edilmesi yoluna da gidilebilir. Amacımız 2010 sonrasında tamamen yerli tasarım ve yerli üretim" diye konuştu.