TSK'ya 'son darbe planları' sorulacak

İSTANBUL - ‘İkinci Ergenekon Davası’nda Savcı Mehmet Ali Pekgüzel 2002 ve 2009 yılları arasında darbe girişimi oluP olmadığının Genelkurmay’a sorulmasını istedi.
Silivri Cezaevi’ndeki görülen ‘İkinci Ergenekon’ davasının dokuzuncu duruşmasında savcı Pekgüzel, iddianameyi okumaya devam etti. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde ise iddianame okunmasına ara verilerek sanık ve sanık avukatlarının talepleri alındı. 

Küfür tepkisi
Duruşmada söz alan tutuklu sanık Fatma Cengiz, iddianamedeki küfürlerin mahkeme salonunda okunmasına tepki göstererek, “”Buraya iddianameyi mi yoksa küfür dinlemeye mi geldik? Biz çıkalım kendi okusun kendi dinlesin. Burada  bayan dinleyici de var” dedi. Mahkeme Başkanı, “Savcı bey küfürlü kelimeleri es geçin” diye uyardı. Tutuklu sanıklar avukat Emcet Olcayto ve gazeteci Mustafa Balbay ise iddianamenin okunmasının uzun sürdüğü gerekçesiyle talepte bulunmayacaklarını belirterek “Bir an önce iddianamenin okunması tamamlansın” dedi. Cengiz Köylü, Fahri Kepek ve Hasan Ataman Yıldırım ise tahliyelerini istedi. 

Darbe girişimi var mı?
Duruşmada daha sonra savcı Pekgüzel söz aldı ve Genelkurmay Başkanlığı’na yazı yazılarak, 2002-2009 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nde darbe girişimi olup olmadığının sorulmasını, olmuşsa ilgili belgelerin istenilmesini talep etti. (Radikal)