Tsunaminin faydası oldu

Güney Asya depreminde yüzbinlerce kişinin ölümüne neden olan 9.0 büyüklüğündeki deprem ve tusunami, İstanbullulara 17 Ağustos depreminin acılarını ve...
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Güney Asya depreminde yüzbinlerce kişinin ölümüne neden olan 9.0 büyüklüğündeki deprem ve tusunami, İstanbullulara 17 Ağustos depreminin acılarını ve muhtemel Marmara depremi öncesi yapılması gereken 'hazırlıkları' hatırlattı. 2004 yılında bina beton ve zemin laboratuvarına test için sadece 100 başvurunun olduğu Kadıköy Belediyesi'ne 26 Aralık'taki Asya depremi sonrasındaki üç ayda 150 başvuru oldu.
Depremde riskli bölgeler arasında yer alan Kadıköy'de belediye tarafından binaların depreme karşı güvenilirliğini inceleyen Çevre Müdürlüğü Beton ve Zemin Laboratuvarına geçen yıl 100, son beş yılda ise 650 başvuru gerçekleşti. Ancak Güney Asya depreminden sonra, televizyonlara ve basına yansıyan felaket görüntüleri, depremi bekleyen İstanbulluları binalarının sağlamlığını inceletme ve sağlamlaştırma çalışmalarına yöneltti. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Endonozya'da yaşanan trajediye üzüldüklerini ancak İstanbulluların bu görüntülerden ders çıkararak muhtemel İstanbul depremi öncesinde hazırlanmalarının bir teselli olduğunu söyledi.
Yoğun mesai
Yoğun başvuru üzerine hafta sonları da yapılan bina etütlerinde beton etüdü 450 YTL, zemin etüt fiyatıysa 350 YTL. Kadıköy'de daha önce taranan 650 özel binadan yüzde 80'i, 80 kamu binasından yüzde 90'ı bina beton etüdü sonucunda riskli olduğu tespit edildi.


    http://www.radikal.com.tr/7434357434350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.