TTB: Gaz uçmuş değil

TTB: Gaz uçmuş değil
TTB: Gaz uçmuş değil

Türk Tabipleri Birliği’nin çalışmasına göre biber gazına maruz kalanların ‘yüzde 39’u gazın etkilerinin devam ettiğinden şikâyetçi.
Gezi Parkı olayları sırasında biber gazına maruz kalan 11 binden fazla kişiyle yapılan çalışmaya göre, yüzde 14’lük bir kesim sivilce ve benzeri döküntülerin sürdüğünü, yüzde 10’u yürürken ve hareket ederken dengesizlik oluştuğunu, yüzde 11.2’si de el ve ayaklarda kas güçsüzlüğü olduğunu söyledi.
“Gazdan etkilendiniz mi?” sorusuna yüzde 68.5 düzeyinde “Çok yoğun etkilendim” yanıtı verildi. Hiç etkilenmeyenlerin oranı ise yüzde 0.2 oldu. Ankete katılanların yüzde 88’i gazdan etkilenmemek için bir araç kullandığını belirtirken yüzde 12’si ise hiçbir araç kullanmadığını belirtti. Ankete katılanlara hangi mesafeden gaza maruz kaldıkları sorusu da soruldu. Bu soruya yüzde 30’luk bir kesim ‘1 metreden az’, yüzde 37.6’lık bir kesim de ‘1-5 metre arasında’ yanıtını verdi.
Ankete katılanlar arasında yüzde 7’lik bir kesim gaz fişeği nedeniyle yaralandığını belirtti. Yaralandığını belirtenlerin 473’ü kızarıklık oluştuğunu, 410’u sıyrık oluştuğunu, 191 kişi açık yaralarının bulunduğunu belirtirken, 31 kişi de vücudunda kırıklar olduğu bilgisini verdi.


    ETİKETLER:

    Gezi Parkı