TTB'den batık gemi uyarısı

TTB'den yapılan açıklamada İskenderun Körfezi'nde denize girilmemesi, balık avlanmaması istendi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi 'M/V Ulla' adlı geminin toksik atık yüküyle İskenderun Körfezi'nde batması nedeniyle bilim insanları durumu araştırıp gerekli açıklamaları yapana kadar körfezde denize girilmemesini ve balık avlanmamasını istedi.
Açıklamada gemide 2 bin 200 ton kalıplaşmış termik santral külü, yani tehlikeli atık bulunduğu belirtildi. Atıkların yavaş yavaş suya karışarak doğrudan veya dolaylı yollarla örneğin balıklarla insanlara ulaşarak sağlık riskleri oluşturmasının kaçınılmaz olduğu ifade edilen açıklamada risk etkilerinin kısa sürede veya 10 yıl ve daha sonra ortaya çıkabileceği kaydedildi.

Zehirli atıkta neler var?
Geminin zehirli atığında krom bulunduğunun söylendiği, ancak termik santral külü içinde krom dışında arsenik, baryum, kurşun, civa, kobalt, nikel, manganez, çinko, bakır gibi ağır metallerin bulunduğu ifade edilen açıklamada bu metallerin çok değişik ve tehlikeli sağlık etkileri olduğuna dikkat çekildi. Bu metallerin yarattığı sağlık sorunları şöyle sıralandı:
* Arsenik: Cilt kanseri, duyu bozukluğu, reflekslerde kayıp, anemi, kalp yetmezliği, lösemi, lenf sistemi kanserleri, siroz, karaciğer tümörü, akciğer kanseri, böbrek yetmezliği, bebekte gelişim geriliği.
* Krom: Ciltte ülserasyon, alerjik reaksiyon, solunum sisteminde, böbrek, karaciğer, mide, barsak sisteminde harabiyet, akciğer kanseri.
* Kobalt: Akciğer ve kalpte harabiyet ve işlev bozuklukları, kan şekeri, kolesterol ve yağ düzeylerinde artış, kanser, Kurşun; beyin harabiyeti ve ölüm, körlük, böbrek harabiyeti ve kanseri, bellek bozukluğu, akciğer, mide, bağırsak kanserleri, düşük, kısırlık.
* Civa: Hayal görme, hafıza kaybı, kişilik bozukluğu, nefes almada güçlük, akciğerde sıvı toplanması, böbrek yetmezliği ve üremi, vücudun çeşitli yerlerinde nedensiz kanamalar.
* Nikel: Ciltte alerji, astım.
* Manganez: Baş ağrısı, bulantı, denge bozukluğu, duygusal ve davranışsal bozukluklar.
* Çinko: Çeşitli deri hastalıkları, solunum yollarında tahriş ve zatürree, nefes almada zorluk, kanlı balgam, tüm organlarda kanser.
* Bakır: Görme bozukluğu ve kaybı, karaciğer harabiyeti.

'En kısa zamanda çıkarılmalı'
Açıklamada batığın olabilecek en kısa zamanda çıkarılıp atıklarıyla birlikte iade edilerek çevrenin kirlenmesinin en az zararla atlatılması ve gemi çıkarılana kadar atıkların yayılmasını önlemek için uzman görüşlerine göre en etkin önlemlerin alınması istendi. İnsan ve çevre sağlığı için risk taşıdığı açık olan atığın kısa ve uzun süreli etkilerine dair kesin değerlendirmeler yapılması için atık içeriğinin açıklanması gerektiği vurgulanan açıklamada, ilgili uzmanlık alanlarından bilim insanlarının durumu araştırıp gerekli açıklamaları yapmalarına kadar körfezde denize girilmemesi ve balık avlanmaması istendi.